Raksti

Domas

Sekundes rit

Anda Dzenža

Laika ritējums nu mainījies. Dienas pagriezušās uz gaismas pusi, un saule ar katru nākamo dienu velsies augstāk. Pa sekundēm, pa minūtēm vien dienas kļūs garākas. Bet kas gan ir sekundes, ko vērta minūte! Vai ikdienas steigā tās maz var pamanīt? Vien varbūt pulksteņmeistars apzinās sekundes svaru, ar apbrīnojamu precizitāti un acīgumu strādājot pie zobratiņiem, atsperītēm un skrūvītēm, kas pāri ciparnīcai ļautu riņķot sekunžu rādītājam. Kad palūkojos apkārt un piemēros sāku piemeklēt šīm šķietami niecīgajām laika vienībām neapstrīdamu vērtību, rodas iespaids, ka tās nepelnīti tiek nievātas.

Nu, piemēram, – ar trim sekundēm pietiek, lai iemīlētos, ar četrām piecām sekundēm pietiek, lai uzsildītu automašīnas dzinēju, ar sešām sekundēm pilnīgi pietiek, lai aptvertu visu svarīgo informāciju. Te vietā paskaidrot, ka pirms dažiem gadiem par sensāciju kļuvusi mobilā lietotne, kas lietotājam ļauj izveidot līdz sešām sekundēm garu videoklipu. Pat pasaules līmeņa mediji šādu formātu apzīmēja ar vārdu hipnotizējošs un lietotni atzina par veiksmīgu, lai izmantotu savā darbā.

Turpinot lūkot piemērus sekunžu ieguldījumam laika ritējumā, gribas norādīt arī uz mītisko piecu sekunžu likumu, kas saka – ja nokritušu ēdienu no zemes paceļ piecu sekunžu laikā, to drīkst turpināt ēst. Te gan gribas pasmaidīt un skatīt citus piemērus. Speciālisti norāda, ka ar pāris sekundēm pietiek, lai acis atslābinātos pēc ilgstošas lūkošanās datora ekrānā. Paldies Dievam, mūsu klimata joslā nemēdz būt, bet pasaulē ne mazums piemēru, kad ar desmit sekundēm pietiek, lai zemestrīce sagrautu neskaitāmas mājas. Viedi cilvēki atziņās rakstījuši – lai izprastu minūtes vērtību, pajautājiet cilvēkam, kurš nokavējis vilcienu. Lai izprastu sekundes vērtību, pajautājiet tam, kurš tik tikko izvairījies no negadījuma. Lai izprastu sekundes simtdaļas vērtību, pajautājiet sportistam, kurš ieņēmis otro vietu.

Un gada izskaņā pamanāms, ka lielāko spozmi izpelnās sekundes gadumijā. Garajā gadā, kā šogad, no vienas līdz nākamajai gadumijai aizrit 31 622 400 sekunžu. Tik daudz, ka ne aptvert, taču tieši pēdējās desmit no tām arvien tiks gaidītas ar lielu satraukumu, lai kopā ar apkārtējiem, tuvojoties pusnakts stundai, tiktu skaitītas skaļā balsī, tādējādi atverot vārtus jaunam laika lokam. Pa sekundei vien ar notikumiem un mirkļiem tiks piepildītas jaunas dienas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *