Raksti

Domas

Sadzirdēt ne tikai ar dzirdi

Andra Gaņģe

Kā Jaunā gada dāvana krīt balts, pūkains sniegs. Sals to skaisti notur uz namu jumtiem un kokiem. Viss kā apsveikumu kartītēs. Un vēl skaistāk. Fotokamera vienmēr kaut ko samaina, pārkrāso, neparāda, turklāt dabā redzamais vērtīgāks varbūt arī tādēļ, ka pastāv tikai mirkli, mākonis pakustas, un viss jau izskatās citādi.

Taču var jau sniegu ieraudzīt arī citādi. Celiņi jālāpsto, ceļi jāšķūrē, grūti iziet un izbraukt. Ietves nav notīrītas un nokaisītas, sniegs piebradājas, kājas slīd. Vienas klapatas.
Tā nu ir. Vecais teiciens par koku, kuram divi gali, ir patiess vienmēr. Svarīgi, kuru no tiem mēs ieraugām un pieņemam kā savējo, to, par kuru vērts runāt, kuru likt savās sajūtās. Būtu jau laikam pārmēru rožaini redzēt tikai to skaisto un brīnišķo, vajadzīgo un noderīgo, ko kādā procesā iegūstam. Taču tikpat liela pārmērība ir redzēt vien to pusi, kurā uzskaitīti traucēkļi un grūtumi. Vai protam salikt kopā plusus un mīnusus?

Ak sensenā patiesība, kas parasti esi kaut kur pa vidu, kā tu atkal un atkal sevi piesaki! Ik uz soļa. Sīkās ikdienas raizēs nesaprototies veikalā ar pārdevēju vai ar kādu ģimenē sastrīdoties, darbā ar kolēģiem spriežot, kādus pieņemt un kā izpildīt lēmumus. Taču cik ļoti un bieži negribam to atcerēties! Stāvam kā ierakumos savā atziņā un nekustamies ne par mata tiesu. Mums skaidrs – ir tikai viena pareiza attieksme un tā ir manējā! Otras, kur nu vēl trešās vai ceturtās nemaz nedrīkst būt! Un kad šķiļas viens viedoklis pret otru, mājās sabriest skandāls, darbā nesaprašanās, tā pamazām ar katru sadursmi ārdot to, kas svarīgs kopējās lietas labajam rezultātam, – sadarbību un sapratni. Rezultāts pazūd.

Dažādi viedokļi – tas jau ir tas, uz kā balstās kārtība, kādā dzīvojam mūsu un daudzās citās zemēs, kur iegūta labklājība. Taču diezin vai dažādība nozīmē nesadzirdētu citu domu, necensties saprast, kāpēc tas otrs spriež ne tā kā es. Kā apgūt prasmi citus sadzirdēt ne tikai ar dzirdi, bet arī ar izpratni? Ar skaudību klausos vai lasu par skolēnu diskusiju klubiem un ar cerību raugos, ka tās paaudzes jau nu gan mācēs…

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *