Raksti

Domas

Rīkojos kā strauss

Andra Gaņģe

Kā man visvairāk trūktu, ja būtu jādzīvo svešatnē? Atbildi atrodu ātri – valodas. Nespēju iedomāties, kā ir dzīvot, ja apkārt nav latviešu valodas – runātas, lasītas, klausītas. Varbūt tāpēc izliekos nedzirdam dažādu pētnieku atziņas, ka latviešu valoda ir apdraudēta un tai draud izzušana. Rīkojos kā strauss tajā teicienā – tas iebāž galvu smiltīs, lai neko apkārt neredzētu (kaut speciālisti saka, ka putns tā nemaz nedarot). Taču nule izlasīju ar valodu saistītu ziņu, kas ļoti patika. Pētījumu aģentūras SKDS aptaujā 60 procenti latviešu valodā runājošo šo valodu Latvijā kopumā par apdraudētu neuzskata, 42 procenti domā, ka tā drīzāk nav apdraudēta, bet vēl 18 – ka tā nemaz nav apdraudēta. Sacīsiet – vieglprātīgs vērtējums? Es teikšu – nē, tā ir pārliecība, ka mēs runāsim, rakstīsim, dziedāsim latviešu valodā ilgi, ilgi, mūžīgi, jo to dara mūsu bērni, mazāki un lielāki, vecākai paaudzei drošumu dod mazbērni un mazmazbērni. Pārliecību stiprina garamantas – literatūra, filmas, dziesmas. Pat internets, kuru mēdzam kritizēt, ir liecinieks, ka latviešu valoda nesarūk, bet plešas plašumā, ka arī modernajos un pat pārmodernajos saziņas rīkos domas tiek izteiktas un sarunas risinātas latviski.

Protams, valodnieki un pareizas valodas vērotāji ceļ un drīkst celt trauksmi, ka svešu valodu, īpaši angļu valodas ienākšana sadzīvē, arī literāros tekstos un mediju vidē teiktajā grauž robus tajā, ko atzīstam par literāro valodu, ka mainās tieši latviešu valodai raksturīgās izteiksmes formas, reizumis plūst anglicismu straume. Kaut kas no tā ar laiku pazūd, mainās, kaut kas tomēr paliek. Tāpat kā pirms daudziem gadu desmitiem ieguvām basketbolu un futbolu, tā arī šodien ir un arī turpmāk būs no citām valodām ienākuši vārdi, taču tie būs pieņēmuši latvisko intonāciju, ritmu – kļuvuši par mūsējiem.

Uz jautājumu, vai latviešu valoda ir vairāk vai mazāk apdraudēta, aptaujā pozitīvi atbildējuši 38 procenti respondentu, un SKDS paskaidro, ka tas ir zemākais rādītājs kopš 2012.gada. Arī tā man ir laba ziņa. Valodai jājūtas aizvien drošāk, lai tā raisītos, pilnveidotos, būtu brīva un neatkarīga.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *