Raksti

Domas

Redzamība dzīvības vērtē

Iveta Rozentāle

Aizvadām pēdējās siltās dienas, jo ceturtdien temperatūra solās strauji pazemināties, lai dienas laikā sasiltu tik vien, cik līdz šim siltas bija naktis. Bet par rudens iestāšanos liecina arī arvien agrāk satumstošie rīti un vēl jo vairāk vakari.

Nesen, pēcpusdienā ar divriteni aizbraucot ciemos, atpakaļceļā tumsa mani pārsteidza nesagatavotu. Biju pieradusi, ka tumsa iestājas vien tad, kad esmu jau mājās un par redzamību uz ceļa nav jāsatraucas. Bet tagad prasīties prasās pēc atstarotājiem un zaļās, košās, atstarojošās vestītes. Ne tāpēc, ka noteikumi tā prasa un par to neievērošanu var arī sodu dabūt, bet tāpēc, ka pašas drošībai tas ir svarīgi. Zinu sajūtu, kad, mašīnu vadot, pēkšņi no tumsas iznirst kāds stāvs . Kļūst tā neomulīgi, jo nekad nezini, cik laikus varēsi noreaģēt. Tāpēc tagad, biežāk esot gājēja vai velosipēdista statusā, atceros, ka labāk esmu pamanāma ar atstarojošo vesti.

Gribētos, ka tikpat vilinoši un uzkrītoši kā pie lielveikalu kasēm novietoti dažādi saldumi, uz pircējiem raudzītos ne tikai atstarotāji, bet arī atstarojošās vestes. Citādi sanāk kā ar sērkociņiem – nāc uz veikalu pēc tiem, nopērc visu ko, bet mājās attopies, ka pats galvenais, sērkociņi, tā arī nav nopirkti. Tā man arī ar atstarojošām vestēm ir gājis – eju pēc tām, atceros, ka vajag vēl to un to, un mājās secinu – pašu galveno tā arī nenopirku. Prieks, ka vismaz atstarotāji līdz ar tumšāka laika iestāšanos arvien biežāk gozējas pie kasēm, jo, stāvot rindā, nereti pēti, kas plauktos iegūlies, un pēkšņi atceries – jāpērk taču atstarotājs.

Prieks, ka bērni dažādos radošos pulciņos, nodarbībās mēdz izgatavot stilīgus un tīkamus atstarojošus elementus, kas veicina vēlmi tos lietot. Atstarotājus nepieciešams lietot arī apdzīvotās vietās, pilsētās, jo bieži redzamība ir nepietiekama. Diemžēl pagājušā gadā statistikas dati liecināja, ka varētu vēlēties, lai vairāk iedzīvotāju lietotu gaismu atstarojošos elementus. Vienā no aptaujām iegūtie rezultāti liecina, ka 68% aktīvo cilvēku Latvijā nodarbojas ar velobraukšanu un 37% ar skriešanu, velosipēds tiek izmantots arī kā pārvietošanās līdzeklis. Iecienītas ir arī došanās pārgājienos (33%), suņa vešana pastaigās (15%) un nūjošana (5%). Veicot minētās aktivitātes ceļa tuvumā, 60% cilvēku lieto kādus papildu līdzekļus, lai būtu labāk pamanāmi autovadītājiem. No tiem mazāk par trešdaļu jeb 31% savas drošības paaugstināšanai izmanto augstas redzamības atstarojošās vestes. Populārāki līdzekļi ir gaismekļu izmantošana (53%), atstarotāju un citu atstarojošu aksesuāru izmantošana (46%), bet 4% no respondentiem paļaujas uz atstarojošajiem elementiem apģērbā. Es negribu pieminēt statistiku par cietušajiem gājējiem un velosipēdistiem, bet skaidrs ir viens – cilvēka redzamība ir viņas dzīvības vērtē.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *