Raksti

Domas

Pārņemam ārzemniecisko

Madara Ozoliņa

Dodoties uz citām valstīm, nekad nejūtos pārsteigta, ka iestādes nestrādā pirmdienās, ka veikali mēdz būt slēgti svētdienās vai ka pusdienu pārtraukums iestādēs ieilgst līdz trīs stundām. Pēdējā laikā esmu ievērojusi, ka arī Cēsīs uzņēmumi sāk ieviest pārmaiņas darbalaikā. Kāda kafejnīca nestrādā pirmdienās, cita klientus gaida vien četras dienas nedēļā. Darba laiku izmaiņas novērojamas vairākās iestādēs visā Latvijā. Un ziniet – tas nav slikti! Katra uzņēmuma vadītāji paši spēj izlemt, ar kādu kapacitāti strādājot tiks sasniegti labākie rezultāti.

Lasīju par kādu pētījumu, kuru veica ietekmīga ārzemju firma. Aprunājoties ar uzņēmuma darbiniekiem un meklējot risinājumu problēmai, ka darbinieki jau nedēļas vidū jūtas pārāk noguruši, lai kvalitatīvi veiktu pienākumus visu atlikušo nedēļu, tika pieņemts lēmums – darbiniekiem trešdienas piešķirt kā brīvdienas. Ar norunu – izpildāmais darba apjoms nedrīkst samazināties. Rezultātā darbinieki nedēļas sākumā un nedēļas beigās strādājuši vēl produktīvāk, jo bijuši atpūtušies, apmierināti un uz darbu devušies ar prieku.

Vairāki uzņēmumi Latvijā sākuši saviem darbiniekiem piedāvāt arī šādu bonusu – izvēlēties jebkuru darbadienu mēnesī, kura tiek piešķirta kā apmaksāta brīvdiena. Manuprāt, lielisks variants, kā motivēt darbiniekus, jo mēs visi zinām, ka tieši labi un spējīgi darbinieki ir uzņēmumu veiksmes atslēga. Taču arī darba devējiem vairāk būtu jādomā par sevi un savu labsajūtu. Nereti gadās redzēt uzņēmuma vadītājus, kas par visām varītēm cenšas turēt grožus savās rokās (un to jau nevar nosodīt, jo viņi tomēr ir vadītāji), nelūdzot palīdzību citiem, nemeklējot risinājumus, kas atvieglotu darba ikdienu, slodzi. Rezultātā uzņēmuma vadītājs sevi pilnībā izsmeļ un motivāciju vairs nespēj dot arī citiem.

Tā vien šķiet, ka mēs, latvieši, neprotam atpūsties un atslēgties no darbiem. Tomēr, redzot pārmaiņas vairāku uzņēmumu darbalaikā, ticu, ka spējam saskatīt un ņemt piemēru no citām valstīm. Bet tie, kas pukst, ka pirmdienā kafejnīca ciet vai svētdienā veikals nestrādā, – sāciet pieņemt pārmaiņas!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *