Raksti

Domas

Pārkāptas robežas

Marta Martinsone-Kaša

Pagājušajā nedēļā medijos parādījās ziņa, ka Rīgas Sanatorijas internātpamatskolā piedzēries skolēns, pusaudzis, piekāvis cienījama vecuma paš­valdības policistu. Internetā publicētajā 46 sekunžu video redzams, ka policists mēģina aizslēgt skolas durvis un divi skolēni to neļauj, stāvot pretī un turot durvis. No aizmugures kāds cits skolēns sper policistam un rausta steku. Tad pie durvīm paliek tikai viens no pusaudžiem, kurš vairākas reizes ar dūri iesit policistam pa galvu, līdz viņš nokrīt zemē. Skolēns ar kāju iesper policistam pa vēderu. Video redzami arī citi notiekošā filmētāji. Fonā dzirdami skolēnu smiekli, dažādi saukļi, aplausi un histērisks prieks par paveikto “varoņdarbu”.

Ir tikai saprotami, ka policists nelietoja fizisku spēku un ļoti minimāli turējās pretī uzbrukumam, jo kāda gan būtu reakcija, ja viņš būtu darījis pretēji? Mēs taču nosodītu viņu un visu sistēmu, vai ne?

Par pusaudža nodarīto noziegumu soda ar brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem, piespiedu darbu vai ar naudas sodu. Kā ziņo masu mediji, tiesa atteikusies galvenajam uzbrucējam piemērot drošības līdzekli – apcietinājumu. Tagad pusaudzim piemērots drošības līdzeklis – policijas uzraudzība.

Un kā ir ar pārējiem kāju vicinātājiem, kas redzami video? Protams, jāņem vērā fakts, ka šajā skolā mācās bērni ar īpašām vajadzībām, bet uzskatu, ka tie, kuri izdarījuši noziegumu, nevar palikt nesodīti. Sods ir vajadzīgs, lai noteiktu robežas. Manuprāt, jāsoda arī visi skolēni, kas redzēja incidentu, bet nerīkojās, lai ko labotu, turklāt nevis ar pirksta pakratīšanu, bet bez žēlastības un kompromisiem, lai tas būtu kā atgādinājums, ka šie nav nekādi joki. Uzbrukums pašvaldības policistam ir arī uzbrukums formai, kas ir varas simbols. Kādas bērnu tiesības un aizstāvības politika, kad rupji tiek pārkāptas jebkura cita cilvēka tiesības?

Zināms, ka viss sākas ģimenē, kad bērns redz, kā tēvs ciena māti, un otrādi, kā tiek cienīti vecvecāki, māsas un brāļi, kā tiek mīlēta daba, zeme un valsts, kurā dzīvo. Ko bērns iemācās, ja nav šāda labā piemēra? Par to secinājumi jāizdara visai sabiedrībai.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *