Raksti

Domas

Par patriotismu nekaunoties

Mairita Kaņepe

Diriģents Sigvards Kļava, kurš labi pazīst mūzikas oderi, zina arī latviskuma un latviskā patriotisma dziļumus. Viņa vadītais Latvijas Radio koris ne reizi vien pārsteidzis pasauli ar latviešu muzikalitāti, latviskās mūzikas niansēm un aizraujošo dziļumu. Viņa domai un rokai uzticīgi līdzi gājis tūkstošiem lielais Dziesmu svētku kopkoris. Kurš gan Dziesmu svētkos apšauba latviskumu un tautas patieso stiprumu, jūtu dziļumu?

Diriģents Sigvards Kļava ir tas, kura prāts, zināšanas un intuīcija veidojusi četrus gredzenus Latvijai. Koncerts “Latvijas gredzens” šopavasar iemirdzēja kultūrvēsturiskajos novados, to koncertzālēs ar veltījumu Latgales mākslai un latgaliešu dzīvesziņai. Šoruden, pienākot kārtai tautā iet ar nākamo koncertu “Kurzemes gredzens”, redzams, ka Latvijas koncertzāles tautas pulcināšanai ir krietni par mazām. Lielkoncertu “Pūt, vējiņi!” klātienē redzēt, satikt pie mums, Cēsīs, kurzemnieku varenos “Suitus” un “Saucējas” daudziem nebija lemts. Biļetes sen kā pārdotas. Iespēja klausīties Liepājas Simfoniskā orķestra izpildījumā Imanta Kalniņa mūziku filmai “Pūt, vējiņi” un celties kājās, lai orķestra pavadībā patriotisma pilni dziedātu: “Pats par savu naudu dzēru, pats skrēju savu kumeliņu” – tā nedēļu pēc valsts svētku svinībām Cēsīs vainagojās novembris – Latvijas patriotisma mēnesis.

Sigvarda Kļavas radītie profesionālo mākslinieku un tautas muzikantu kopīgie koncerti “Latvijas gredzens” turpināsies. Aprīlī Latvijas visos četros kultūrvēsturiskajos novados viesosies muzikālie vidzemnieki ar stāstu par tautu un Latviju “Kalns uz augšu ies”. Tās rudens dienas vakarā, kad sākās biļešu pārdošana, Vidzemes koncertzālē bija atlikusi vien šķipsniņa brīvu vietu . Vakar ielūkošanās interneta vidē liecināja, ka maza šķipsniņa biļešu uz lielkoncertu “Vidzemes gredzens” palikusi Liepājā. Par Sigvarda Kļavas intuīciju un talantu muzikāli atvērt vidzemnieku dvēseles, kā tas bijis ar latgaliešiem un kurzemniekiem, šau­bu nav.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *