Raksti

Domas

No kļūdām mācāmies

Sandra Trēziņa

Gada pirmais mēnesis pagājis. Varbūt tas jau apliecina, kāds būs viss gads. Kā izdodas pildīt savas apņemšanās, kā īstenojas valdības solītās pārmaiņas, kādi izdevušies valsts simtgadei pirmie veltītie pasākumi. Janvāris ir arī laiks, kad tomēr vēl atskatāmies aizvadītajā gadā, rezumējot sasniegumus un zaudējumus, salīdzinot rādītājus ar iepriekšējiem gadiem dažādās jomās. Savu vārdu teikuši arī valodas kopēji, pasludinot 2017. gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu. Par to laikrakstā šodien viedokli paudusi mana kolēģe Sarmīte Feldmane.

Man savukārt šādā baltā, sniega izgaismotā dienā, kāds ir 30.janvāris, negribas runāt par negācijām, par tām jau dzirdams tik daudz! Tādēļ labāk ieskatīšos pierakstos, kur atzīmētas pamanītās, līdz laikraksta publikācijām nenonākušās kļūdas. Tās vienmēr atsvaidzinājušas ikdienu, padzēsušas darba rutīnas pelēcīgumu, gan liekot pasmaidīt, gan tomēr koncentrēties, jo lasītāji nudien nav pelnījuši saņemt tekstu, kurš iecerēts citādāk, nekā uzrakstīts. Rakstītajam vārdam ir tā priekšrocība, ka to atšķirībā no izrunātā var izlabot. Izrunātais izspurdz kā putns, ne noķert, ne atpakaļ saukt, ne spalvas sakārtot! Tad nu kopā pasmaidīsim par to, kā reizēm valoda, burti, arī datorklaviatūras taustiņi parotaļājas ar mums:

“Pirms dot laulību solījumu, vispirms vērts ieskatīties pantera (partnera) acīs”, “Domes deputāti tikko izdarījuši savu pirmo darbu – ievēlējuši novadītājus (novada vadītājus)”, “neviens gadījums nav aptirinājies (apstiprinājies)”, “var turpināt izlīgošanos (izglītošanos) RTU Cēsu filiālē”, “saslacinātie (sasmalcinātie) zemesrieksti”, “domes dopozīcijas (opozīcijas) deputāts”, “Straupes laukumu (lauku) labumu tirdziņš”, “viss, kas sasitās (saistās) ar Brīvības cīņām un Lāčplēša dienu”, “noslēgumā vēl uzrīvē sievu (sieru)”.

Gadās, ka doma lido ātrāk, nekā roka spēj pierakstīt, tad iznāk spārnoti teicieni, kuros komisko atļauts saklausīt tev, lasītāj: “Trīs stundas sēžot ratos, E.Veidenbaums bija tā nosalis, ka nevarēja izkāpt no ragavām”, “Ir informācija par dzīvokļiem, kuri tiek piešķirti cilvēkiem briesmīgā stāvoklī”, “vēsturiskā netaisnība tagad ir atjaunota”, “Ne jau katrs smagākos pirkumus no veikala var atnest ar kājām.”

Labu noskaņojumu un spēju nezaudēt humora izjūtu kļūmīgās situācijās gada atlikušajos 11 mēnešos!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *