Raksti

Domas

Neprasmes jezga

Sarmīte Feldmane.

Latviešiem vienmēr tuvāks bijis sudrabs, nevis zelts. Varbūt ar to arī skaidrojams, ka ikdienā bieži vien pieturamies pie runāšanas, kas, kā vēsta ticējums, ir sudrabs, nevis klusēšanas – zelta. Cik gan bieži nav jādzird, kā kāds tik gudri izrunājas, ka par gudru viņa teikto nekādi nevar nosaukt.

Savulaik, kad cilvēks vēra muti, lai citiem kaut ko pateiktu, domāja, lai viņi dzirdēto saprastu. Šajos laikos tas nav svarīgi. Ja vien izdodas vārdus savārstīt rindā, vēsts citiem gatava. Tāpat kā pārpratumi, jo viens sapratis tā, otrs gluži pretēji, bet trešais kārtējo reizi nonāk pie pārliecības, ka minētā tēma uz viņu neattiecas.

Ja gribas jautrību vai rodas vēlēšanās apjēgt, ka, dzīvojot latviskā vidē, neko nesaproti, var bez maksas paklausīties sēdes, kur runā mūsu pašu ievēlētie priekšstāvji un stāsta, kā reflektēt, implementēt un paļauties uz datos balstītām matricām. Saka jau, ka gudri cilvēki prot izteikties vienkārši un nepārprotami.    Taču tie, kuri citiem kaut ko stāsta, uzskata, ka klausītājam pašam uzreiz jānojauš, ko varas­vīrs īsti domājis.

Gada nogalē Rīgas mērs Mārtiņš Staķis sabiedrību informēja, ka arī Rīga iesaistīsies dabai draudzīgas ēšanas izaicinājumā “Neapēd zemeslodi”, kurā aicina atteikties no dzīvnieku izcelsmes produktiem, kuru ražošana kaitē videi un izšķērdē zemeslodes rūkošos resursus.

“Rīga uzņēmusi kursu uz klimatneitralitāti, tāpēc pievienojas “Neapēd zemeslodi” izaicinājumam. Lai popularizētu rīcību vides labā, Rīgas domes Centrālā administrācija janvārī savos pasākumos pasniegs tikai veģetārus ēdienus,” skaidroja galvaspilsētas mērs, atzīstot, ka šis ir simbolisks atbalsts tam, ka “mums ir jādomā par mūsu planētu, zaļu domāšanu un veselīgu ēšanu, ko ietver arī veģetāriešu dzīves ziņa”.

Kā saprast šādu pilsētas galvas paziņojumu? Rīgā janvārī gaļu neēdīs-    tā to saprata arī zemnieki. Arī mēra paskaidrojums, ka Zviedrijas galvaspilsētas Stokholmas pašvaldība ir nolēmusi atteikties no gaļas uzkodām uz gadu, kamēr Rīgā to nolemts darīt tikai janvārī, vēl tiešāk to apstiprina.

Sākās skaidrošanās, kā būs, kā domāts, kas nepareizi saprasts. Nudien te paveras jauns amats sabiedrisko attiecību jomā – amatpersonas teiktā skaidrotājs. Izrādās, Rīgas dome “Ne­apēd zemeslodi” piedalīsies, uzņemot ārzemju viesus,  viņiem tiks pasniegti veģetāri ēdieni. Rīdzinieki un pašvaldības iestādēs un uzņēmumos strādājošie tiks pie gaļas, taču ikviens ir aicināts no tās atturēties. Ja jau sākusies domu apmaiņa, tā aizvirzās uz dažādām pusēm.
Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes valdes priekšsēdētājs    Guntis Gūtmanis norāda, ka Latvija var lepoties ar vērtīgu, kvalitatīvu un plaša spektra vietējo produkciju, tāpēc nedrīkstētu galvaspilsētas pasākumos un svētkos galdus klāt ar importa produktiem, kuri mērojuši tālu ceļu, ieteicams izmantot vietējo pārtiku no pašmāju ražotājiem. “Piemēram, katrs avokado, kas nonāk Latvijā, visticamāk, pa pasauli ir ceļojis vairāk nekā vidēji viens latvietis ceļojis pēdējo gadu laikā. Tas, kādu negatīvo ietekmi veido avokado “lidināšana” pa pasauli – lidmašīnu un citu transportēšanas veidu radītie izmeši -, ir graujoši, to negatīvā ietekme uz vidi ir nesalīdzināma ar vietējā produkta un tā piegādes ietekmi,” uzsver G. Gūtmanis. Loģiski rodas jautājums – cik daudzveidīgas veģetāras maltītes ziemā var pagatavot no svaigiem vietējiem produktiem.
“Kamēr lauksaimnieki savā darbā turpina ieviest reālus “zaļos” risinājumus, pilnveidojot un attīstot saimniecības, tikmēr Rīgas domes mērs nodarbojas ar absurdu, no reālās dzīves atrautu populismu, ne tikai atsakoties no vietējo saražotās gaļas un citiem nozares produktiem, bet arī maldīgi pamatojot to ar “vides draudzīgumu”, metot ēnu arī pār latviešu tradicionālo virtuvi, it sevišķi svētku laikā,” pauž G. Gūt­manis.

Tikmēr diskusijā internetā tiek atgādināts, ka “veģetāra ēdināšana ir jau ilgstoša prakse gan Latvijas, gan starptautiskos pasākumos. Tas pat tāds kā kvalitātes standarta rādītājs, vai organizatori ko jēdz no ilgtspējas vai tikai bārsta vārdus. Nu nebūsim tāda nomale, kur jāsaceļ nacionāla mēroga jezga par pamatlietām!
Bet patiesībā jau jezga sacēlās no amatpersonas neprasmes izstāstīt situāciju – būs akcija, dome piedalās un darīs tā, ja kāds vēlas, iesaistieties. Tik vienkārši!

Gan sudrabs, gan zelts, lai mirdzētu, ir jāspodrina. Tāpat prasme runāt un izteikties.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *