Raksti

Domas

Nemācēšana un nezināšana

Andra Gaņģe

Šīs vasaras īsajā karstumā katru dienu ūdens paņēma vairākus upurus. Jāņu brīvdienās noslīka 15 cilvēki, bet līdz 3.jūlijam no ūdens izcelti 63 noslīkušie. Tas ir kārtējais antirekords. Taču būtībā šis bēdīgais fakts nav nekas jauns. Ka Eiropas Savienības (ES) valstu vidū šajā statistikā esam “melnajā” galā, ir zināms pasen. Jau pirms pāris gadiem Centrālā statistikas pārvalde vēstīja, ka šajā bēdīgajā sarakstā sešreiz pārsniedzam vidējo ES rādītāju un ka situācija pa gadiem neuzlabojas. Turklāt vēl jāpiebilst – nekas neuzlabojas arī preventīvos pasākumos, lai vismaz jaunajai paaudzei vairotu peldētprasmi un izpratni par to, cik drošas ir izklaides ūdenī un uz tā.

Latvijas vasaras ir īsas un laika apstākļi neprognozējami. Vēsās un lietainās dienās, kā arī pirms un pēc vasaras mēnešiem atklātos ūdeņos peldas un traucas pa tiem ar kādu motorizētu vai nemotorizētu rīku tikai tie, kam šī stihija ir kas īpašs. Lielākoties viņi apzinās savas spējas, lieto drošības līdzekļus. Pārējiem dīķi, upes, ezeri un jūra prieku sagādā tikai saulainās un siltās dienās, bet tādu ir pārāk maz, lai ikvienam, kuram patīk paplunčāties, stiprinātu prasmi ūdenī justies “kā zivij ūdenī”, pat ja peldēt tā īsti neviens nav mācījis. Un, domājams, turpat līdzās sliktajai peldētprasmei ir arī neizpratne par to, kā izturēties ūdenī, kā piesargāties, cik reizēm tas var būt bīstams. Nemācēšana un nezināšana iet roku rokā.

Jau gadiem tiek runāts, ka visās skolās bērniem vajadzētu apgūt arī peldēšanu un izpratni, ko nozīmē atrasties ūdenī. Protams, tūlīt pretī ir fakts, ka ne katrai mācību iestādei tuvumā ir peld­baseins. (Mācību gada mēnešos laiks ir auksts, atklātos ūdeņos nepeldēsi!) Un tā tas arī paliek. Protams, ir skolas, kas audzēkņus regulāri ved uz baseinu, par laimi, arī mūspusē ir šī iespēja un to izmanto. Tomēr ar mācību iestāžu vadītāju labu gribu un pašvaldību atbalstu vien ir par maz. Te nepieciešama valsts politika, lai jau no mazotnes ikvienam bērnam iemācītu gan peldēt, gan izpratni par to, kādi riski jāņem vērā, atpūšoties vai sportojot uz ūdens vai ūdenī. Vēl jāpiebilst, ka, manuprāt, mācēt peldēt ir daudz svarīgāk nekā, piemēram, slēpot vai spēlēt basketbolu. Peldēšana un sapratne par rīcību ūdenstilpē var būt vajadzīga, lai glābtu paša vai cita dzīvību.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *