Raksti

Domas

Nabaga patriotisms

Sarmīte Feldmane

Stāvēju veikalā pie plaukta un nesapratu. Šķita, lasot burti vārdā saliekas kaut kā nepareizi. Un tomēr – lasīt vēl māku! Uz iepakojuma skaidri un gaiši uzrakstīts – “Patriotiskie plāceņi”. Izbrīns par nosaukumu bija tik liels, ka pat nepainteresējos, no kā tie gatavojami un kā tas pat­riotisms izpaužas. Ka plāceņi var būt patriotiski, nesaprotu aizvien.

Pēdējā laikā, kad katrs sīkums tiek veltīts Latvijas simtgadei, kad gluži vai kā, nosaucot savu vārdu, piedienas piebilst – esmu Latvijas patriots -, šķiet, maz kas var pārsteigt. Un tā vārdi deldējas, zūd pietāte, cieņa. Vērts tiem, kuri skaļi visiem stāsta, ka ir patrioti, naivi pajautāt, ko tas nozīmē. Atbildes ir nedrošas, kaut vai – esmu patriotiski noskaņots. Un kā tas ir? Nu, esmu patriots. Gandrīz kā par plāceņiem. Kāpēc patriotiski? Labi skan, diezin vai var būt vēl kāds cits skaidrojums, jo nosaukums neko neatklāj par produkta sastāvu. Vien to, ka var izcept plāceņus. Nesaprašas zina vien kartupeļu, biezpiena, sēņu, siera plāceņus, un viņiem mārketinga triks, lai piesaistītu pircējus ar vārdu “patriotisks”, šķiet bezgaumīgs, pat nievājošs.

Valoda, protams, attīstās, un vārdi maina, arī zaudē nozīmes pat vienas paaudzes laikā. Ar to jārēķinās. Tāpat kā ar to, ka var kādu aizvainot, ka nesapratīs. Kādā pagastā uz atmiņu pēcpusdienu kultūras namā tika aicināti 1991.gada barikāžu dalībnieki un līdzzinātāji. Jauki! Varbūt jaunajai paaudzei viss skaidrs un saprotams? Varbūt nav svarīga vārda nianse? Līdzi zināt – izklausās, ka zina par to pašu, ko citi. Tikai līdz šim pierasts vārdu “līdzzinātājs” attiecināt uz noziegumiem, tā sauc cilvēku, kurš kopā ar kādu citu zina par kādu nodomu vai notikumu. Vai tad nav gana dzirdēts – teroristam ir līdzzinātājs, noziedznieks viens to neizdarīja, viņam noteikti ir līdzzinātājs.

Nezinu, muļķības, paviršības, varbūt mēģinot paspīdēt ar oriģinalitāti, tiek izjaukta kārtība – pierastā vārdu nozīme. Nudien negribas Latvijas simtgadē cept “Patriotiskos plāceņus” un varbūt klāt pieēst sarkanbaltsarkanā karoga ievārījumu ar krējumu. Un priecāties kopā ar kāda notikuma līdzzinātājiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *