Raksti

Domas

Meklējot svarīgāko

Jānis Gabrāns

Katrs rīts jāsāk ar izkustēšanos. Kāds vingro, cits iet aukstā dušā, bet var izvēlēties vienkāršāku risinājumu – noplēst kalendāra lapiņu. Tomēr kaut kāda kustība ir, bet galvenais, ka nekad nezini, ko atnesīs šis rīts. Ar nosacījumu, ka jau iepriekšējā gada nogalē neesi pārskatījis un izlasījis visu kalendāru.

Šodienas (“Druvas” lasītājiem jau vakardienas) lapiņā bija atziņa, kas lika aizdomāties. Citāts no kinofilmas “Priekšnojautas”, kurā ir arī vārdi: “Nekad nav par vēlu saprast, kas tev dzīvē ir svarīgs, lai cīnītos par to.”

Te droši vien katram ir savi secinājumi, un katrā laikā, katrā vecumā, katrā dvēseles stāvoklī laikam ir savi svarīguma akcenti. Kādā brīdī tas svarīgais ir akcentēts tikai uz pašu, lai gan, iespējams, kādam tas tā saglabājas visu mūžu, un varam sevi mierināt ar frāzi, ka būt egoistam ir tik cilvēciski.

Pieļauju, ka šobrīd domas par svarīgāko gribot negribot sais­tās ar notikumiem Ukrainā. Svarīgākais miera un uzplaukuma laikā un kara apstākļos ir divas pilnīgi atšķirīgas lietas. Taču, lai cik skarba ir kara situācija, tā liek daudz saasinātāk padomāt par svarīgāko. Saprast, cik trausla un svarīga ir dzīvība, cik svarīga ir brīvība un neatkarība, un šādā situācijā akcenti pilnīgi noteikti atvirzās no mantiskajām vērtībām. Krietni svarīgāka kļūst ģimene, tās drošība, un varbūt šīs nedēļas nogalē, kad svinam Ģimenes dienu, arī mēs varam padomāt, cik svarīga ir ģimene. Jo viens ir formulēt, kas ir svarīgākais, otrs – saprast, vai esam gatavi cīnīties par to. Tieši tas palīdz daudz skaidrāk salikt akcentus. Iespējams,  ieraugot jaunu telefonu, mašīnu, stilīgas kurpes, tajā brīdī liekas svarīgi tikt pie tā, bet vai par to cīnīties? Visticamāk, ne. Bet par iespēju katru jaunu dienu sagaidīt savā neatkarīgā valstī kopā ar sev mīļiem, tuviem cilvēkiem? Droši vien, ka vairums atbildēs – jā! To apliecina arī fakts, ka tik daudzi šobrīd vēlas stāties Zemessardzē, tātad viņiem tas ir svarīgi.

Pieļauju, ka, situācijai normalizējoties, jo kaut kad tas taču notiks, pasaulē iestāsies miers un svarīguma akcenti atkal mainīsies. Tomēr laikam jau vienmēr būs svarīgi piedzīvot katru jaunu dienu un ticēt, ka tā nesīs gaišus un priecīgus brīžus.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *