Raksti

Domas

Mēģinot saprast

Andra Gaņģe

“Ventas Balss”, Ventspils puses vietējās avīzes, redaktore nokļuvusi lielo mediju krustugunīs. Viņa redaktora slejā apšaubījusi “Covid-19” esamību un Latvijas nostāju par notikumiem Baltkrievijā, apgalvojot, ka tur demokrātija esot lielāka nekā daudzviet citās Eiropas valstīs. Tāpat noliegta sejas masku valkāšanas nozīmība, lai slimības uzliesmojuma gadījumā samazinātu ļaunā vīrusa apriti. Laikrakstā izteiktās ļoti diskutablās, lai neteiktu, melīgās, atziņas apkopojusi un atspēkojusi Re:Check, Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra  Re:Baltica  paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija.

Jāatzīst, Ventspils kolēģi nepazīstu, kaut mans darba mūžs vietējā laikrakstā jau ieskrējis ceturtajā gadu desmitā. Man nav savu atziņu, kāpēc pēkšņi, domājams, atbildīga preses izdevuma slejās parādās tik, pieklājīgi sakot, dīvaini secinājumi un apgalvojumi. Protams, neviens žurnālists nav profesionālis ne epidemioloģijā, ne politoloģijā, tātad cilvēks “no malas”, saprotams, ka viņam var būt savi, neordināri spriedumi, un reizēm varbūt tieši tie kādu problēmu parāda no tās puses, kuru nepamana rutīnas speciālisti. Tomēr arī šīm atziņām vajadzīgs pamats. Lai cik demokrātiskam jābūt medijam viedokļu izpausmes ziņā, melīgas un nepamatojamas sazvērestības teorijas tas izplatīt nedrīkstētu. Kaut, nevar jau noliegt, tas notiek. Vien nekad to nebija nācies redzēt latviski drukātajos medijos, tajā skaitā reģionālajās avīzēs, kas taču ir vistuvāk lasītājam, tādēļ uz savām publikācijām skatās visnotaļ atbildīgi.

Varētu jau nelikties ne zinis, kas notiek Latvijas otrajā pusē, Kurzemē, pašā jūras malā, taču “Re:Chek” izpētītais nedeva mieru, kā nekā runa ir par vietējo avīzi, kurai līdzīgs darbs kā “Druvai”. Vai tiešām vienkārši tika meklēta sensācija, kaut aplama, tomēr tāda, kas varētu aizķert lasītāju? Sak, varbūt dažādu baumu aprakstīšana un pārstāstīšana piesaistīs vairāk nekā ziņas par ikdienas notikumiem? Nu, un tad būs vairāk avīzes pircēju, nebūs tik cieši jādomā par finansēm? Kaut, šķiet, “Ventas Balsij” ar to nav īpašu sarežģījumu, tā veiksmīgi izmantojusi iespēju piedalīties pašvaldības un pašvaldības iestāžu iepirkumos. “Re:Chek” izpētījis, ka septiņos gados kopā tajos saņemti vairāk nekā 1,2 miljoni eiro. Tā arī atbildi sev neatradu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *