Raksti

Domas

Latvieši un “Laimes zeme”

Līga Eglīte

Viss sākās ar nejauši pamanītu ierakstu sociālajos tīklos par kādu Jaunlatviju – labāko valsti pasaulē, par projektu, ko pēdējā laikā prese nomelnojot. Vai top jauna partija?

Jaunlatvija dažādās tīmekļ­vietnēs definēta kā politiska organizācija, taču patiesībā tā ir sala, kurā “inovatīvos veidos” sola radīt jaunu, labāku pasaules versiju. Ar pašreizējo Latviju neapmierinātajiem iedzīvotājiem piedāvāta iespēja ieguldīt līdzekļus, pretī saņemot zemesgabalu Fidži salu arhipelāgā ar atļauju būvniecībai. Iedvesmai saliktas košas dienvidzemju bildītes no dažādām, ar “tirgojamo salu” nesaistītām vietām – pat no Horvātijas Plitvices ezeriem. Skaisti noformēts grābeklis! Cienītāji kāps un slavēs, kāps un slavēs… Lai gan aicinājuma teksts ir meistarīgas tukšrunāšanas paraugs, vairāk nekā 17 tūkstoši skatītāju atzīmējuši, ka “patīk”. Pieteicies uzņēmums, kurš sola tur veidot “skaistus dārzus”, taču savā mājaslapā piedāvā tikai celiņu bruģēšanu, zāliena veidošanu un lietusūdens novadīšanu.

Muļķu ķeramais laiks bijis vienmēr, ne tikai lielu pārmaiņu brīžos. Kurš vēl atceras “Pasaules sienu” Preiļos, kur aicināja maksāt, lai iegravētu savu vārdu lielā “mūrī”? Pieteicās tikai nepilni desmit tūkstoši, un no Pasaules sienas nepalika pāri pat žogs ap pagalmu.

Veikli runasvīri atraduši brīnumainu risinājumu, kā būt brīvam no nodokļiem, kredītiem, komunālajiem maksājumiem, PVN, apkures izdevumiem, jo privātā valsts Jaunlatvija tikšot dibināta uz tālās, tropiskās Vatu Varas salas, no kuras līdz tuvākajam kontinentam vismaz trīs tūkstoši kilometru. Sola nešķirot cilvēkus, nebūšot aizspriedumu, ar likumu aizliegs cigaretes, alkoholu, konservantus un ķīmiju. Nudien gaidāms interesants pasākums: “Uz salas plānots izvietot skaistus un eksotiskus dzīvniekus no izmirstošām sugām, lai integrētu tos sabiedrībā.”

Latviešiem, kuri uz šo salu doties negrasās, komentējot ar humora izjūtu viss kārtībā: “Aha, laikam aizmirsuši, ka etiķis un sāls arī ir konservanti! /Nebūs pilnīgi nekādu aizspriedumu – tas var novest pie ļoti dažādiem rezultātiem! Smejaties vien, pēc gadiem Holivudā par šo uzņems šausmu trilleri. Piemēram, kā Amūras tīģeris integrēsies Jaunlatvijas sabiedrībā… /Tiešsaistes kameras būs? Lai var vērot, kā par visiem gudrākie sajūk prātā bez feisbuka un ibumetīna, stiprākie apēd vājākos./ Tikai nevajag Latvijas vārdu dot, lai saucas par “Jaunshēmu”./ Utopija – sociāls eksperiments, kas vienmēr ir izgāzies.”

Fidži salās jau 1971.gadā bija mēģinājums izmantot nepiederošu teritoriju. Mihaels Olivers izbēra Austrālijas smiltis uz koraļļu rifa, uzbūvēja kuģu navigācijas torni, uzslēja Minervas republikas karogu. Pašpasludi­nātais prezidents izsūtīja vēstules ap 100 valstīm, paziņojot par neatkarīgu republiku un plāniem būvēt neatkarīgu pilsētu, kur nav jāmaksā nodokļi. Nekas tur nesanāca, rezultāts ir gadiem ilgstoši teritoriāli strīdi starp Tongu un Fidži.

Pagaidām sala, kur noskatīta vieta “Laimes zemei”, pieder amerikānim Džeimsam Jannar­dam, kurš to pārdod par 55 miljoniem dolāru. Un vēl – iegādājoties īpašumu, nezudīs pienākums ievērot Fidži likumus un maksāt nodokļus, arī PVN.

Nu ko, sekosim notikumu attīstībai. Mājās palicējiem noderēs biznesa trenera Edgara Untāla teiktais: “Tu vari aizbēgt uz ārzemēm pēc lielākiem pabalstiem, taču tu nevari aizbēgt no nabadzīgas domāšanas. Latvija ir lieliska vieta, ja vien tu nesēdi dīvānā un negaidi bezmaksas kancelejas preces.”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *