Raksti

Domas

Lai dzimst dzejnieks!

Mairita Kaņepe

Nezin kā Alsungā, Aglonā vai Alūksnē, bet Priekuļos, Mārsnēnos un Liepā šodien modīsies dzejnieka kaismīgais gars. Cilvēki Veidenbauma dzimšanas dienā ar prieku atminēsies tās dzejas rindas, kuras aizvien atmiņā, lai cik gadi pagājuši. Veidenbauma spožākās domas ir ielāgotas un nav pagaisušas no atmiņas.

Pedagogu aicināti, pusaudži un jaunieši šodien, izmantojot Izglītības ministrijas izgudroto svešvārdu, sarīkos kompetencēs balstītas mācību stundas. “Kalāčos”, vietā Liepas pagastā, kur reiz mita Veidenbaums un kur ir klētiņa, kas dzejniekam kalpoja par darbistabu, šodien būs tautas satikšanās. Par to nedēļas nogalē Liepas ciema centrā vēstīja pie daudzdzīvokļu mājām vietējo skolēnu piespraustie paziņojumi. Tajos aicinājums lieliem un maziem svinēt dzejnieka 150. dzimšanas dienu, dodoties visiem kopā lāpu gājienā uz “Kalāčiem”.

Dzejnieku mums, latviešiem, daudz! Tā mēdzam pasmieties par sevi paši. Taču Veidenbaums mums viens. Iespējams, šodien Liepas pusē cilvēkiem tā vis neliksies. Ciemā varēs ieraudzīt jauniešus ar dzejniekam tik raksturīgajām apaļajām brillītēm, ar cepuri un šalli. Iespējams, arī spieķi, ar kuru rokās švītīgi iets no Liepas stacijas uz tēva mājām.

Līdzināšanās dzejniekam – tā Liepā ir jaunības degsme, cerams, arī vēlme iestāties pret netaisnībām vai liekulību sabiedrībā. Tādas nav trūcis visos laikos, gan jau ieraugāma arī tagad. Jaunieši mēdz lūkoties pēc augstiem ideāliem, un to sasniegšanai ātrums tiek uzņemts liels. Notiek arī fizisko spēju pārvērtēšana.

Šodien ir citādi. Dzimšanas diena, un Liepā to svinēs, pamatskolas audzēkņi būs iekšā šajā notikumā. Arī pieaugušie iedomās par dzejnieku, viņa domām dzejā. 19. gadsimtā rakstītie vārdi bijuši tik iedvesmojoši, ka pārrakstīti no burtnīcas burtnīcā. 20. gadsimtā tie bija vārdi ar dzīvu saturu, tagad, 21. gadsimtā, arī. Atliek atvērt grāmatu un palasīt.

Tautas paruna teic – reizi simts gados tautai dzimst dzejnieks. Lai dzimst arī tagad!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *