Raksti

Domas

Kurš būs prezidents?

Jau šovasar Latvijā būs valsts prezidenta vēlēšanas, par kurām politiķu aprindās raisās diskusijas. Man šķiet, šīm diskusijām derētu būt plašākām arī sabiedrībā.

Lai gan tiešā veidā tautas rokās nav iespējas izvēlēties, kurš būs prezidents, tomēr ar viedokļiem, ieteikumiem, spriedumiem varam ietekmēt politiķu izvēli. Taču – vai mums ir viedoklis?

Cik man zināms, pašreizējais prezidents Valdis Zatlers vēl nav atklājis, vai būtu ar mieru augstākās valsts amatpersonas postenī atrasties otro termiņu pēc kārtas, tomēr iespējams, ka viņš varētu būt spēcīgākais kandidāts. Ja sākotnēji par V. Zatleru kā prezidentu daudzi politiķi un sabiedrība izteicās kritiski, tagad viedokļi mainījušies. Atzīts, ka vērojama būtiska izaugsme, turklāt aizvien biežāk prezidents izsaka savu, nereti arī kritisku viedokli par valstī, politikā notiekošiem procesiem. Interesanti, ka kādā aptaujā 31 procents respondentu bija izteikuši atbalstu V. Zatlera atkārtotai ievēlēšanu prezidenta amatā. No tiem seši procenti pārvēlēšanu atbalstīja pilnībā. 28 procenti aptaujāto bijuši noskaņoti svārstīgi, bet septiņiem procentiem par šo jautājumu nav bijis konkrēts viedoklis. Īsti pārliecinošu atbalstu pašreizējam prezidentam šīs aptaujas respondenti nav izteikuši. Taču jāatzīst, ka sabiedrībā maz dzirdami ierosinājumi, alternatīvas tam, kuri varētu būt prezidenta amata kandidāti.

Arī politiķu vidū vienprātības nav, vai esošo prezidentu varētu un vajadzētu atkārtoti ievēlēt amatā. Tomēr pagaidām jau nav arī alternatīvu. Spēcīgu kandidātu, kuri teiktu “jā” iespējamībai būt prezidentam, nav redzami. Jācer, ka tuvākajā laikā politiķu diskusijas nonāks augstākā līmenī un skaidrāks taps, vai V. Zatlers vēlas būt prezidents arī turpmāk, vai un kādas ir citas kandidatūras uz prezidenta amatu. Būtu svarīgi, lai kandidatūras ir zināmas laikus, lai diskusijas notiktu atklāti, lai tajās iesaistās visi politiskie spēki un lai politiķi, pieņemot lēmumu, ņemtu vērā arī sabiedrības viedokli. Māra Majore – Linē

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *