Raksti

Domas

Katrs ir svarīgs

Monika Sproģe

“Ir katram roka jāpieliek, lai lielais darbs uz priekšu tiek,” teicis Rainis. Varētu domāt, ka ar šo ievadu aicinu rosīties Lielajai talkai, taču nojaušamā gaisotne liecina, ka apņēmīgo, kuri nebūs jāskubina, šogad pietiks.

Teikšu, ka man tikšanās ar biedrības “Latvijas Zemnieku federācijas” valdes priekšsēdētāju Agitu Hauku sagādāja prieku. Vārds pa vārdam, un aizrunājāmies līdz tam, kā lauksaimnieki un citi laucinieki var pastāvēt par sevi, savām interesēm un cik svarīgi mācēt sadarboties.
Savā darbā sastopos ar bezgala daudzām biedrībām, asociācijām un citām organizācijām. Tādas, kas pārstāv zemnieku intereses, Latvijā vien vairāk nekā 60, bet cik tām liela nozīme un vai tajās kāds maz iestājas?

Izrādās, iesaiste šādās nevalstiskās organizācijās (NVO) esot ļoti būtiska, īpaši tad, ja vēlamies panākt kādas izmaiņas likumdošanā, vēlamies, lai valdība, Zemkopības ministrija uzklausa un ieklausās.

Šīs nevalstiskās organizācijas cīnās par zemnieku dzīvošanas un izdzīvošanas tiesībām. Esot organizācijā un iemaksājot biedra naudu, katrs zemnieks dod deleģējumu organizācijas vadītājam aizstāvēt viņa intereses, un šis ir tas veids, kā tautai tikt pie teikšanas, panākt izmaiņas, uzlabojumus.

Lielākā latviešu nelaime esot sīkmanīgs aprēķins un ņemšanas prieks. Daudzi organizācijās iestājas, lai gūtu savtīgu labumu, taču, līdzko jāmaksā biedra naudas, tā aste kājstarpē un prom. Diemžēl ar šādu domāšanu čiks vien iznākot!

Neapšaubāmi, laukos cilvēkiem ir tradicionālāka domāšana, viņi gadiem ilgi mācījušies paļauties tikai uz sevi, turklāt ne reizi vien blēdīti un krāpti, taču aizstāvēt savas un līdzīgi domājošo tiesības ir ārkārtīgi svarīgi.

Eiropā Latvija ir neliela valsts, nav arī pati mazākā, taču, lai mūs sadzirdētu, mums jārunā visiem kopā, nevis jāsēž savā sētā, jāuzskata sevi par visgudrākajiem un vissvarīgākajiem. Lai kurp vērstos, visur izskan vārdi “kooperācija” un “sadarbība”, tomēr rīcība neseko. Jāsāk vairāk iesaistīties, pastāvēt pašiem par sevi, tad arī lauki atdzīvosies. Rīga nav visa Latvija, mēs te esam, te dzīvojam un te audzinām savus bērnus, tālab gribam, lai ar mums rēķinās.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *