Raksti

Domas

Kas gan vainas novembrim

Anna Kola

Ir pienācis gada vistumšākais, pelēkākais mēnesis. Tomēr šogad varam priecāties vismaz par to, ka termometra stabiņš aiz loga nenoslīd pārlieku zemu. Šķiet, šis ir siltākais novembris vismaz pēdējo gadu laikā. Tuvojoties Mārtiņdienai, parasti zemi klāj viegla sniega sega, rokās jāvelk dūraiņi un tā vien kārojas pusdienās nobaudīt karstus štovētus kāpostus ar cepeša gabaliņu. Šogad laikapstākļi, šķiet, solidarizējas ar situāciju mūsu maciņos, lai sašutumā un bezspēcībā nenokārtu galvu, ieraugot apkures rēķinus.

Viena lieta gan, kas ir neiztrūkstoša šajā samērā siltajā rudens tumšākajā mēnesī, ir oktobra pēdējās svētdienas pulksteņa laika grozīšana, kas izsit no ritma krietnu daļu ļaužu. Ja agrāk šķita, ka tas mani pašu neietekmēja, tagad saprotu – ikdienas ritms nudien ir iestrādāts organismā un procesi smadzenēs nenorit tikai saskaņā ar pulksteņa rādītājiem. Pārslēgšanās uz citu dienas režīmu, pielāgojoties jaunajam, ziemas, laikam nemaz tik viegla nešķiet. Turklāt šogad sevišķi bieži paziņu lokā dzirdamas žēlabas par to, ka tik ātri iestājas tumsa un diena liekas tik īsa. Un tomēr – jāpriecājas, ka visai tumšajai šīs sezonas daļai nepievienojas slapjš sniegs, kas uz šosejām sajaucas ar smiltīm, dubļiem un ne vien apgrūtina braukšanas apstākļus, bet arī pasliktina jau tā ne sevišķi labo omu.

Arī valsts svētku nedēļa man pašai asociējas lielākoties ar pelēcīgo, drēgno laiku un, protams, neiztrūkstošajām sveču un svecīšu parādēm Lāčplēšdienas vakara stundās. Un, kad jau novembra kalendāra dienas steigs uz mēneša otru galu, tie, kam sirdī joprojām mājo bērna prieks, varēs sākt līksmot par Adventi, egļu zaru smaržu mājās un siltām gaismiņām māju logos – Ziemassvētku gaidīšanas brīnumu pilnais laiks nemaz nav tik tālu.

Nu, lūk, kad tā padomā, kas gan vainas pelēkajam novembrim? Sevišķi, ja vēl varam nevilkt no vasaras guļas ārā biezās ziemas jakas un vilnas zeķes. Svētku dienas mēneša vidū ar Latvijas piederības izjūtu un tam sekojošais vienu no kristiešu svarīgāko svētku gaidīšanas laiks padara novembri īpašāku par pārējiem rudens mēnešiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *