Raksti

Domas

Jo caurspīdīgāk, jo atbildīgāk

Andra Gaņģe

Par to nav dzirdēts daudz runājam, ka lielāku pašvaldību izveidošana radījusi arī iedzīvotāju ievēlēto priekšstāvju lielākas diskusijas, bet, manuprāt, tas ir acīmredzami. Uzzināt, kā tas izklausās un ko no tā iegūst vai zaudē vietavaras darba virzība, var pavisam viegli, ja vien ir dators un internets. Jāatrod domes sēdes tiešraide vai, vēl ērtāk, tās ieraksts, un tad var uzzināt, kādas rūpes ir deputātiem, kā un ko katrs domā, par ko vienojas, par ko diskutē un reizēm arī strīdas. Īpaši tas noder, ja ir kāds ļoti konkrēts svarīgs jautājums. Tad var gan uzzināt, kā to risinās, gan kāds kuras amatpersonas viedoklis.

Tikai ir viena aizķeršanās. Proti, nereti pat svarīgākais jau izdiskutēts deputātu komisijās. Atbilstoši jaunajam Pašvaldību likumam arī tām jābūt publiski pieejamām. Kā tieši – var lemt pati pašvaldība, tā skaidroja febru­āra Cēsu novada domes sēdē. Var gan tās raidīt tiešsaistē un ierakstus ievietot pašvaldības interneta vietnē, gan sūtīt ierakstu pēc iedzīvotāja pieprasījuma. Mūsu novadā esot iecerēts izmantot otro variantu.

Kāpēc! – iebilda dažs deputāts. Tas identificē cilvēku, kurš vēlas uzzināt komitejas sēdē spriesto. Pēc e-pasta adreses taču var atklāt katru! Tas, manuprāt, ir nopietns arguments, bet vēl ir arī citi. Piemēram, darba apjoms kādam pašvaldības speciālistam. Kādam cilvēkam taču īpaši jāseko ienākošajām e-vēstulēm, lai nenokavētu laikus aizsūtīt ieraksta saiti. Bet vēl nopietnāk – pieprasījums ir barjera, mazina to iedzīvotāju skaitu, kuri izmantos iespēju klausīties, ko spriež viņu vēlētā vara.

Lielajos novados lauku ļaudis bieži saka, ka vietvara attālinās no cilvēka. Te nu būtu iespēja parādīt, ka tā nav un viss, par ko runā varas gaiteņos, ir brīvi pieejams. Tas būtu ieguvums, salīdzinot ar laiku pirms reformas, kad par spriesto uzzināja vairāk no kāda pašvaldībai tuvu stāvoša paziņas pārstāstiem vai tenkām. Varbūt tas arī mazinātu centrbēdzi – cilvēks attālinās no varas. 2021.gada pašvaldību vēlēšanās piedalījās 34,01% balsstiesīgo. Ja gribam, lai 2025.gadā būtu vairāk, vietējās varas darbam jākļūst aizvien atklātākam. Tikai tad cilvēks jutīs sasaisti ar savu pašvaldību. Citādi – ko nu tur es, tāpat nezinu, ko lems, nolems un izdarīs!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *