Raksti

Domas

Ja mērķēts, kas ir mērķis?

Andra Gaņģe

Atbalstam jābūt mērķētam! Tā pēdējos mēnešus mierīgāk un uzstājīgāk atkārtojuši dažāda līmeņa politiķi, amatpersonas, eksperti. Grūtajos laikos, kas vēl grūtāki kļūs ziemā, kad vajadzēs kaut viduvēju siltumu mājokļos, bet par kurināmo, kas to nodrošina, vajadzēs maksāt aizvien vairāk (tā vismaz prognozē jomas izpratēji), atbalsts jāsniedz tieši tiem, kam ne tikai jāsavelk jostas, bet kas vispār var palikt bez iztikas līdzekļiem.

Tik tālu saprotams. Taču īsti nav saprotams, vai tas, kas nule apstiprināts kā atbalsta veids par kurināmā cenu lidojumu kompensēšanu, tiešām ir mērķēts? Vai kaut ko saprotu nepareizi?

Lasu, ka “atbalsta siltumapgādes un apkures nodrošinājuma izmaksu segšanā mājsaimniecībām risinājums ir horizontāls atbalsts mājsaimniecībām ar siltum­apgādi un apkuri saistīto izmaksu pieauguma daļējai segšanai no valsts budžeta līdzekļiem un tas paredz sešus atbalsta veidu virzienus – centralizētā siltumapgāde, dabasgāze, ko izmanto apkurei, elektroenerģija, ko izmanto apkurei, kā arī koksnes granulas, koksnes briketes un malka.” Tātad atbalsts būs visiem, ne jau mērķēti? Vai tie, kas dzīvo, piemēram, 450 kvadrātmetru lielā mājā, saņem pusi no sadārdzinājuma kompensācijas visas platības apsildei? Ja tā, vai mājsaimniecība, kas mīt 45 m2 dzīvoklī, nesaņems nez cik reižu mazāku valsts atbalstu? Un kā būs ar tiem, kuriem pieder vairāki mājokļi, piemēram, vienai ģimenei māja un dzīvoklis, deklarēti cilvēki ir abos, bet dzīvo tikai vienā? Vai par abiem saņems siltuma kompensāciju?

Tā ar piemēriem varētu turpināt pretstatīt dažādus mājokļus un patlaban virspusēji saprotamo kurināmā kompensācijas kārtību. Un vienmēr iznāks, ka tas, kuram lielāks mājoklis, būs lielāks valsts atbalsta saņēmējs. Kur gan te runājam par mērķētu atbalstu? Ja nu tikai mērķis ir palīdzēt visiem. Un tas nav slikts, vien tad nav saprotams, kāpēc vajadzīgs tik daudz papildu pasākumu, lai atbalstu izmaksātu? Izziņas, čeki un citi maksājumu dokumenti, papildu darbs pašvaldībām, naudas pārvedumi no valsts uz paš­valdību, no pašvaldības mājsaimniecībai?
Jācer, ka tuvākās dienas sniegs lielāku sapratni par to, kā šajā atbalsta sistēmā iekļauts jēdziens “mērķēts”.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *