Raksti

Domas

Izvēle

Nedaudz vairāk par mēnesi atlicis līdz brīdim, kad Latvijas pilsoņi dosies pildīt savu pienākumu – ievēlēt 13.Saeimu. Tiešām gribu uzsvērt vārdu “pienākums”, jo nav tiesību pārmest parlamentam, valdībai, ja paši esam bijuši pasīvi un neesam gājuši vēlēt. Un tā ir tikai atruna, ka “mana balss tāpat neko neizšķirs”. Varbūt tieši šī viena balss izšķirs spēku samēru. Protams, Satversme neuzliek par pienākumu vēlēt, bet dod šādas tiesības, tad kāpēc gan tās neizmantot, domājot ne tikai par savu, bet par visas valsts nākotni? Jo Latvija taču esam mēs paši.

Protams, izvēli izdarīt nav viegli, ja vien neesat kāda konkrēta politiskā spēka ilggadējs piekritējs un ja šis spēks startē šajās vēlēšanās. Citiem šīs vēlēšanas var sagādāt pamatīgu galvas lauzīšanu. Varbūt tieši tāpēc šīs ir 13.Saeimas vēlēšanas, jo skaitlis 13 kaut kādu iemeslu dēļ tiek uzskatīts par nelaimīgu. Lai gan pēc statistikas datiem tas ir tieši tāds pats kā pārējie un šajā datumā notiek tikpat nelaimes gadījumu kā citās dienās. Taču pasaulē bieži cenšas no šī skaitļa izvairīties, lidmašīnās nav 13.rindas, viesnīcās nav 13.numuru, pat 13.stāvu. Varbūt arī Latvijā vajadzēja nolemt, ka uzreiz pēc 12.Saeimas tiek ievēlēta 14.?

Taču vēlēšanas tuvojas, un vēlētājam galva tiek jaukta arvien vairāk un vairāk. Šobrīd notiek un, visticamāk, līdz pat pēdējam mirklim vislielākā cīņa notiks internetā, sociālajos tīklos, un arvien grūtāk saprast, kurš ir kurš? Saprast, kuri ir labie, kuri sliktie, vai kuri labie patiesībā ir sliktie, vai kuri sliktie patiesībā ir labie. Tiesa, pagaidām gan cīņa pārsvarā notiek ap vienu politisko spēku, kas no visas šīs kampaņas tikai iegūst neatkarīgi no tā, vai par viņiem runā labu vai sliktu. Kā atzīst politikas zinātāji, vienmēr kādi 20 procenti vēlētāju izvēli izdara vēlēšanu iecirknī, saņemot lapiņas ar kandidātu sarakstiem. Ja viņiem nav simpātiju pret kādu konkrētu partiju, vinnēt var saraksts, kurš vēlētajam būs zināms. Tā teikt, par šiem runāja, tad jau labie!

No daudziem izskan prognoze, ka šīs būs īpašas vēlēšanas, un rezultāti tiek gaidīti ar bažām. Tāpēc īpaši svarīgi būtu ar vēsu prātu analizēt piedāvājumu, norobežojoties no ažiotāžas, kas notiek globālajā tīmeklī, un tomēr izmantot valsts pamatlikumā dotās tiesības – ievēlēt parlamentu. Nevis palikt mājās, lai pēc tam šķendētos, kāda Saeima ievēlēta. Varbūt jāatceras teiciens, ka valdība un parlaments ir tieši tādi, kādi esam mēs paši!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *