Raksti

Domas

Ilgi un nemainīgi

Jānis Gabrāns

Cēsu novada domes sēdē kārtējo reizi tika runāts par Cēsu tirgus teritorijas attīstību. Šķiet, ka šis ir projekts, kas pilsētā iestrēdzis visilgāk, jo vismaz gadi 20 pagājuši kopš brīža, kad dome lēma – tirgum būs mainīties. Gluži nejauši 2001.gadā “Druvā” atradu rakstu par tirgus pārbūvi, jau tad tika prezentēts jaunais veidols, paredzot nojaukt angārus, būvēt divstāvu ēku tirgus vajadzībām.

Taču nekas nav mainījies, angāri joprojām stāv, joprojām tiek prezentēts jaunais ēkas izskats. Tiesa, tagad jau to dara citi attīstītāji, taču arī ar šiem līgums tika noslēgts pirms gadiem desmit. Taisnība bija tiem, kuri brīdī, kad tirgus pārcēlās uz esošo – pagaidu – vietu, pajokoja, ka pagaidu lietas ir ļoti ilgmūžīgas. Jā, šis ir tas gadījums, jo 2008.gada “Druvā” lasām, ka tirgus sācis darboties pagaidu vietā, bet tikai uz īsu brīdi, jo vērienīgais pārbūves projekts noslēgšoties pēc diviem gadiem.

Laiks iet, vezums nekust no vietas. Attīstītāji taisnojas, ka nevar vienoties ar īpašniekiem par nelielas zemes strēmeles iegādi, kuras pietrūkstot tirgus vajadzībām, kā pašu pēdējo iespēju piedāvājot samazināt tirdzniecības kompleksa platību, kas gan iecerēts itin plašs. Vai tiešām jau sen nebija jābūt plānam B, C vai D, nevis visu laiku jācer uz ūdens sakustēšanos zemes pirk­šanas lietā?

Domes sēdē izskanēja, ka arī pēc projekta realizēšanas (ja tas vispār notiks), daļa tirgus tā sauk­tajā pagaidu vietā palikšot. Rodas jautājums, kam tas viss? Tad var piekrist tirgus pārstāvja teiktajam domes sēdē, ka varbūt labāk tirgus ēku nebūvēt, laukumu nobruģēt un tur organizēt āra tirdzniecību.

Attīstītāji, solot lielāko tirdz­niecības kompleksu pilsētā, saka, ka galvenais nomnieks būšot “Hiper Rimi”. Vai tiešām Cēsis ir gatavas tik lielam tirgotājam? Nedaudz satrauc tas, ka tādējādi pilsētas centrā būtiski palielināsies smagā transporta plūsma, jo preces taču būs jāieved. Un gan jau jaunajā ēkā būs arī citas tirdz­niecības telpas, bet vai ir garantija, ka tās nestāvēs tukšas, ka būs nomnieki? Protams, labi, ka trekno gadu iecere par ēku trijos stāvos ar daudzām nomas telpām palika nerealizēta, jo tad tiešām tas būtu savdabīgs piemineklis.

Iespējams, pašvaldībai jau pirms krietna laika, redzot situāciju, vajadzēja pieņemt kādus kardinālākus lēmumus. Jāatceras, ka laiks arī diktē savus noteikumus, un, kā domes sēdē izskanēja, mainās arī tirgus būtība, koncepts. Varbūt ir īstais laiks saprast, kādu gribam redzēt šo vietu, Cēsu tirgu, pilsētas cent­ru, lai, kamēr vēl var ko mainīt, to arī darītu, jo pēc tam ar šo apbūvi būs jāsadzīvo.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *