Raksti

Domas

Ilgāka gulēšana sekmes neuzlabos

Madara Ozoliņa

Igaunijas skolās spēkā ir noteikumi, kas nosaka, cik daudz kontroldarbu bērni drīkst rakstīt, kādai jābūt temperatūrai klasē, kā arī cik smaga drīkst būt skolēna soma. Nu Igaunijas Sociālo lietu ministrija virza priekšlikumu, lai valsts skolās mācību stundas sāktos ne agrāk kā pulksten deviņos no rīta. Priekšlikums sagatavots, balstoties uz dažādu pētījumu rezultātiem. Piemēram, secināts, ka Igaunijā 29% skolēnu trūkst miega stundu un tas atstājot negatīvas sekas uz bērnu veselību. Bet vai šeit nav runa par vecāku atbildību un to, cikos bērni iet gulēt vakaros?

Atceros, savulaik man mācības skolā vienmēr sākās astoņos no rīta, visbiežāk ar kora stundu (kas ir lielisks veids, lai pamostos). Un neko traku tajā nesaskatīju. Gluži pretēji. Ja pirmā stunda ir sports, ritmika, mūzika, koris, zīmēšana vai cita nodarbība, kas pamodina skolēna ķermeni un prātu, tad, manuprāt, astoņi no rīta pirmajai stundai ir piemērots laiks. Skolēnu diena jau tā ir piepildīta ar mājas darbiem un ārpusskolas pulciņiem, ja mācības sāktos vēlāk, skolēni mājās pārrastos pašā vakarā, jo obligātais zināšanu daudzums, kas jāapgūst stundās, jau nemainītos. Ar vēlāku stundu sākšanos, manuprāt, iespējams tikai “iebraukt lielākās auzās”.

Igaunijā izvirzītais priekšlikums raisījis diskusijas arī Latvijā, internetā publiski redzamajās diskusijās var lasīt dažādus viedokļus. Vairāki vecāki pat izsakās, ka viņu bērni pēc kino, teātra vai viesību apmeklējuma vēlu dodas gulēt un nespēj no rītiem pamosties. Bet vai tiešām izklaides pasākumi, kas paredzēti jaunāko klašu skolēniem, jārīko darbadienu vakaros? Vecāko klašu skolēni gan paši kļūst atbildīgi par to, cikos viņiem jādodas gulēt, lai nākamajā dienā spētu pilnvērtīgi mācīties stundās.

Priekšlikums pārkārtot mācību dienas sākumu uz vēlāku laiku man saistās ar vecāku cenšanos atvieglot sev dzīvi – lai nebūtu vakaros jāstrīdas ar atvasēm par gulēt iešanu un no rītiem par mošanos. Kaut gan uzskatu, ka lielākajai daļai cilvēku no rītiem pamosties ir vienlīdz grūti – neatkarīgi no tā, vai jāmostas septiņos vai astoņos no rīta. Viss atkarīgs no gulēt iešanas paradumiem!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *