Raksti

Domas

Ikdiena simtgades zīmē

Sarmīte Feldmane

Līdz Latvijas simtgadei vēl gana tālu. Vispirms jau jāiegādājas jauns kalendārs un jāpāršķir daudzi mēneši. Tad arī būs vēstures noliktā diena. Pro­tams, nozīmīgajam notikumam jāgatavojas, par to jāatgādina, jā­stāsta vēsture. Taču vai katrs pasākums, izstāde, ierīkota puķe vai akmens, uzlikts uz akmens, jāvelta simtgadei? Nebū­tu simtgades, nebūtu puķu dobes? Saprotams, lai kaut ko izdarītu, vajadzīga nauda. Lai kāds to iedotu, jāattaisno mērķis. Vai var būt kas oriģinālāks par veltījumu simtgadei? Un kurš uzdrošināsies neatbalstīt iniciatīvu, kas saistīta ar valstisku notikumu?

Katru dienu medijos stāsta, ka tiek rakstīti projekti, lai stādītu kokus un veselas birzis, ierīkotu parkus, takas, sakoptu vidi, dzie­dātu un dejotu. Un tas viss valsts simtgades godam. Bet jau tagad, kad līdz nozīmīgajam notikumam vairāk nekā gads, ausis ir nogurušas, kārtējo reizi dzirdot, ka kaut ko dara tikai tāpēc, ka Latvijai jubileja. Kas par daudz, tas par skādi? Un, pie­ļauju, ka pēc gada, vien pieminot Latvijas simtgadi, kārtējo ziņu negribēsies zināt.

Tāda mums nelaime – pārsālīt. Ne tikai sēnes māla podā, lai bū­tu pilnīgi droši, ka nesamaitāsies, bet visu. Ceļus ieskaitot. Rodas iespaids, ka gaisā virmo pārliecība – ja katru ikdienas soli neveltīšu Latvijas simtgadei, būšu nesaprasts, kaut kā nebūs smuki. Un tā nu, cits citu vērojot pār plecu, skandinām par savu veltījumu valstij dzimšanas dienā.
Lai cik tas neskanētu nepieklājīgi, Latvijas simtgade ir izdevīgs notikums. Finansiāli izdevīgs. Kā var nedot naudu, ja kaut ko dara simtgades zīmē? Tikai jābūt izmanīgam, jāprot pareizie vārdi, jāatrod īstie cilvēki…

Gaidot valsts simtgadi, noteikti tiks izdarīts ļoti daudz laba. Arī tādas lietas, ko citkārt neiedomātos vai tās šķistu mazsvarīgas, bet tieši simtgades kontekstā var parādīt kā būtiskas. Katra paliekoša vērtība tautai ir nozīmīga. Tikai – ja iestāda parku, tas arī jākopj. Simtgades pasākumiem vairs naudu neviens nedos. Vai pietiks iniciatīvas, ie­interesētības un atbildības ska­ļi paveikto nenolikt malā līdz nākamajai jubilejai? Starp citu, dzīve turpināsies arī pēc Latvijas simtgades. Jau tagad var domāt, ko izdarīt.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *