Raksti

Domas

Garlaika dullenis vainīgs!

Līga Eglīte

Domu slejas virsrakstu rosināja jautrs mošķīša nosaukums bērnu grāmatiņā. Garlaicība plus palaidnības – tas ir garlaika dullenis. Ikdienā bieži dzirdam apgalvojumu, ka tehnoloģijas attīstās, lai atbrīvotu cilvēkus no apnicīgām, vienmuļām darbībām, piemēram, trauku vai apģērba mazgāšanas, ēst gatavošanas. Kāds atvieglojums – kļūst vairāk brīva laika, kamēr aparāti mūsu vietā smagi strādā!
Grūto darbu veikšanas problēma atrisināta, bet klāt jauna problēma. Izrādās, citur pasaulē un nu jau arī mūsu zemē ir sabiedrības daļa, kas uzdod jautājumu: “Ko lai iesāk ar iegūtajām minūtēm un stundām?” Tā īsti neko negribas, nesaista kaut kā jauna iemācīšanās, sevis pilnveidošana, apkārtējās vides sakārtošana, brīvprātīgais darbs un ziedošanās tuvinieku vai sabiedrības labā. Vispasaules sērga numur 19 šo situāciju saasinājusi vēl vairāk. Toties tīmeklis, labais draugs, piedāvā simtiem muļķīgu eksperimentu, ar ko “nosist laiku”.

Savulaik žurnālos bija publicēti joki par ārzemniekiem, kuriem dažādu sadzīves aparātu instrukcijās ierakstīti visai jocīgi aizliegumi. Ja jau reiz tādi teksti, tad acīmredzot kāds ir mēģinājis tagad aizliegto darīt un, visticamāk, instrukcijā nav pat ieskatījies. Garlaika dullenis neļāva. Patiešām, tīmeklī var atrast statistiku, cik attīstītajās valstīs katru gadu tiek traumēti un iet bojā mājdzīvnieki, kurus saimnieki iedomājas mazgāt veļasmašīnā vai trauku mašīnā, kā arī pēc mazgāšanas žāvē mikroviļņu krāsnī.
Sporta fotogrāfs Mareks Gaļinovskis sociālās saziņas vietnē ierakstījis komentāru: “Pirms 50 gadiem automašīnu lietošanas instrukcijās rakstīja, kā pašiem nomainīt zobsiksnu, eļļu ātrumkārbā vai saremontēt kardānu. Tagad uz AA tipa pirkstiņu baterijām uzraksts – “Neēst un nerīt”, uz mikroviļņu krāsnīm uzraksts “Nežāvēt kaķus un citus mājdzīvniekus”. Ja nebūtu bijuši precedenti, brīdinājuma nebūtu.”
Nu tas nonācis arī līdz mūsu zemei. Pirms dažām dienām kāda skolniece, klases biedrenes izaicināta, norijusi vairākus magnētiņus, kas izņemti no rotaļlietas. Meitene vēl arvien smagā stāvoklī atrodas slimnīcā. Garlaika dullenis vainīgs?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *