Raksti

Domas

Gājputni

Tautas ticējums vēsta – ja gājputni agri aizlaižas uz siltajām zemēm, būs agra ziema. Mūslaiku ticējums varētu būt šāds – ja politiķi sāk aktīvi staigāt no vienas partijas uz otru – gaidāmas Saeimas vēlēšanas. Šogad staigāšana īpaši jūtama. Vairāki sabiedrībā zināmi politiķi pārgājuši no vienas partijas citā vai arī atgriezušies politikā. Droši vien arī citās valstīs netrūkst šādu gājputnu, taču mums ir politiķi, kuri piemērījuši daudzas partijas, bet tā arī sev piemērotāko nav atraduši.

Protams, katrs atrod pamatojumu, kāpēc viņš izdarījis izvēli, vai katrs atzīst, ka tas bijis rūpīgi pārdomāts lēmums, un tā tālāk. Zivs meklē, kur dziļāks, politiķis – kur …. Te katrs pats var padomāt salīdzinājumu. Partijas maiņa dažkārt tiek skaidrota ar nepārprotamu vēlmi strādāt “valsts un tautas labā”, taču tas nepalīdz izbēgt no gājputna statusa. Domājošam vēlētājam pēc katras konkrētā politiķa pārejas vajadzētu cilvēku vērtēt jo īpaši uzmanīgi. Vērtēt ne tikai pēc runām, bet arī darbiem. Vai deputāts tiešām darījis kaut ko no iepriekš solītā, vai tikai ir vēlme tikt parlamentā, un nav svarīgi, no kura politiskā spēka.

Varbūt politikā, līdzīgi kā komandu sporta veidos, vajadzētu izstrādāt noteikumus par politiķu pāreju no vienas partijas uz otru, piemēram, nosakot, ka gadu pirms vēlēšanām pārejas vairs nedrīkst veikt. Patiesībā šis pēdējais gads līdz vēlēšanām ir tāds dīvains. Paši politiķi atzinuši, ka tad jau vairs nopietni lēmumi netiek pieņemti, jo negribas sabiedēt vēlētājus.
Uzskatāms piemērs ir izglītības reformu noraidīšana, par ko premjers norādīja, ka šis jautājums būs jālemj nākamajai Saeimai. Man patika kāds komentārs sociālajos tīklos – varbūt arī algu šai Saeimai vairs nemaksāt. Tā nekādus lēmumus vairs nepieņem, vienkārši atsēdēs laiku līdz vēlēšanām. Patiesībā nevis atsēdēs, bet deputāti meklēs, kurš ir tas politiskais spēks, lai palīdzētu atkal tikt šajā siltajā vietā.

Zinām dzejas vārdus “kad pienāks latviešiem tie laiki, ko citas tautas tagad redz”. Gribas rakstīt tā: “Kad pienāks latviešiem (vēlētājiem) tie laiki, kad viņi sāks domāt, vērtēt, analizēt, nevis tikai ļauties reklāmām un solījumiem, deputātus vēlot. Virkne no tiem ir vēlēšanu solījumi un pilnīgi droši atkal netiks pildīti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *