Raksti

Domas

Diplomātiskā atpūta

Līga Salnite.

Ik pa laikam sanāk uzmest aci ārvalstu ziņu virsrakstiem, un bieži arī apstājos pie jaunumiem attiecībā uz mūsu lielo kaimiņu austrumos. Šo vēstījumu izraisītās emocijas jau sen izveidojušas noslēgto loku. Vienu brīdi esmu satriekta par Krievijā valdošo ignoranci pret cilvēktiesībām, sabiedrības viedokli un butaforiskajiem medijiem, citu dienu tikai atviegloti nopūšos, ka pati tur nedzīvoju, vēl nākamajā reizē kādā smadzeņu nostūrī sāk gruzdēt bažas, vai neadekvātā un visas pasaules viedokli tā arī nedzirdošā vara tomēr vienā rītā pavisam nesajuks prātā. Galu galā vēl ir tie mirkļi, kad apziņa vairs nespēj reaģēt un emocijas pārakmeņojas vienaldzībā. Taču tam visam pa vidu ir notikumi, par kuriem smiekli nāk, gribot negribot. Kad šķiet, ka atbildīgās amatpersonas iestrēgušas laika un telpas sajūtā starp padomju kino un Holivudas situācijkomēdijām.

Ziņu portāls “En24”, kas apkopo un lasītājiem piedāvā jaunākos plašsaziņas līdzekļu vēstījumus no 11 valstīm Dienvidamerikā, Ziemeļamerikā un arī Eiropā, to­starp Šveices, pirmdien publicēja nu jau gandrīz par anekdoti pārtapušu stāstu no Graubindenas kantona policijas. Šis kantons ir Šveices lielākais reģionālais apgabals, atrodas pašos valsts austrumos, un tajā atrodas arī Alpu pilsētiņa Davosa, kas nu jau 50 gadu zināma kā Pasaules ekonomikas foruma norises vieta. Ikgadējais notikums ir visu lielāko mediju uzmanības centrā, jo vienuviet satiekas ietekmīgākie valstsvīri, ekonomikas eksperti un lielākie spēlētāji, kā arī kulu­āru sarunās tiek kārtotas starpvalstiskās diplomātiskās attiecības. Krievijas prezidents Vladimirs Putins pēdējo reizi šo pasākumu apmeklējis pirms 11 gadiem, publiski neslēpjot nicinājumu pret pārējai politiskajai elitei tik būtiski šķietamo starptautisko diskusiju kultūru. Vienlaikus savādā sakritībā drošības dienesti ik gadu atrod pierādījumus lielvalsts mēģinājumiem izspiegot foruma norisi. Kārtējo reizi konstatētas aizdomīgas sagatavošanās darbības, tikai šoreiz segums bijis tik smieklīgi neveikls, ka līdzinās teju epizodei no spiegu komēdijas.

Atsaucoties uz vācu valodā rakstošo laikrakstu “Der Landbote”, tiek ziņots, ka pērn augusta sākumā divi Krievijas pilsoņi Davosā pie standarta personu pārbaudes norādījuši ieceri uzturēties kalnu kūrorta apkaimē trīs nedēļas. Protams, jauki, ja cilvēki var to atļauties, jo zināms, ka šāda atpūta teju mēneša garumā ir visai dārgs pasākums pat ļoti labi pelnošajiem, bet kungi sevi pieteikuši kā santehniķus. Tad Grau­bindenas kantona policijas darbiniekiem tomēr radušās aizdomas un izvērstas plašākas sarunas. Un tad potenciālie atpūtnieki izņēmuši diplomātiskās pases, kas šveiciešu kārtībsargus satriecis pavisam. Sākušās konsultācijas ar drošības dienestiem, Krievijas vēstniecību Šveicē, bet, tā kā nav bijis tieša pamata iesākt ko vairāk, abi smalko atpūtu cienošie santehniķi atlaisti, viņu nodomiem oficiāli tā arī paliekot neskaidriem. Bernē esošās Krievijas vēstniecības preses atašejs uz notikušo vien atteicis, ka Krievijā arī personām ārpus Ārlietu ministrijas loka tiek izsniegtas diplomātiskās pases. Arī santehniķiem.

Tas ir kā apsēsties uz parka soliņa, izgriezt avīzē acu caurumus un iedomāties, ka neviens tevi neredz. Tā nav dzīve, tas ir kino.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *