Raksti

Domas

Dinamisma dažādie ātrumi

Sarmīte Feldmane.

Katram laikam savi gudri, izsmalcināti vārdi un termini. Pēdējās nedēļās Latvijā tie noteikti ir dinamika un dinamisms. Uzņēmēji sauc, ka kaut kas jādara    uzņēmējdarbības dinamisma palielināšanai, bet politiķi spriež, ka jāpanāk dinamisms valdības darbā. Rezultātā valdības vadītājs demisionē un ap varas galdu iestājas apjukums, kurā vieni pārliecināti, ka viss jādara ātri, citi, ka ar apdomu, bet vēl kāds berzē rokas, sak, redzēs, kas iznāks. Šobrīd teikt- dinamisma vai vismaz dinamikas pietiek, ir vismaz nepieklājīgi. Lai arī, kā rakstīts vārdnīcās – dinamisms ir spraigums, kustīgums, mainīgums, bet dinamika -    apzīmējums mūzikas atskaņošanas skaļumam, kas tiek izmantots partitūrās, lai apzīmētu skaļuma izmaiņas.  Situācijā, kad ne vienam vien ir viedoklis, kam būt valdības vadītājam un kādām partijām veidot valdību, dinamika noteikti būs pat forte fortissimo. Vai ar dinamiku tiks panākts dinamisms, gan jau  piedzīvosim skaidrību.

Viens gan katram ir skaidrs,    lai veicinātu dinamismu, vajag gan augsni, gan barību, tad tas palielināsies, attīstīsies. Valsts ekonomikā tie ir attīstībai saprotami apstākļi un nauda. Dabā  viss ir daudz vienkāršāk un visbiežāk notiek bez cilvēku iejaukšanās.

Kad jau laiks dārzos    sākt vākt ražu, no vasaras sausuma un karstuma atmodušās, ar milzīgu sparu aug nezāles. Neko daudz tām nevajag, tikai mitrumu, piemērotu augsni un siltumu jeb  saprotamus apstākļus. Un viss notiek. Tos apturēt nevar, dinamisms palielinās. Ja kāds netic, var pavērot un pacīnīties dārzā ar    galinsogu jeb sīkziedu sīkgalvīti. Tā izplešas ne dienām, šķiet, stundām. Ar nezāli jācīnās, tā jāierobežo tagad, lai arī nākamvasar nepārņem visu dārzu. Un te katrs meklē padomu, krāj pieredzi. Gluži kā politiķi raugās, kā dara kaimiņvalstīs, kā iepriekš kļūdījās citi.

Tikai vienā dārznieku interneta forumā izlasot vairāk nekā 300 domu, padomu un pārdomu ierakstus par    sīkziedu sīkgalvīti, priekšstats rodas gan par tās ienākšanu Latvijā, gan novadu bagāto vietvārdu klāstu, tikai, kā no tās tik vaļā- gan ne. Vienīgais – gadiem ravēt, lai nākamajā vasarā būtu mazāk, bet jāsaprot, ka sēklas augsnē saglabājas, kā daži raksta, pat 20 un vairāk gadu. Tāpat ir ar gudriem padomiem, kā palielināt valdības, valsts ekonomikas dinamismu. Lai kādi tie būtu, beigās jau paliek tikai viens – jāstrādā.

Bet, kamēr politiķi velk zaļas un sarkanas līnijas, bīda savas prioritātes, kuras, protams, visas ir valsts un tautas labā, dārznieki steidz atcerēties, kā vecmāmiņas saukušas dinamisma pilno sīkziedu sīkgalvīti. Tā Latvijas nezāļu saimi papildināja kaut kad 60.gados un tika ievazāta ar kādām sēklām vai lopbarību. Pamazām sīkgalvīte pletās plašumā no dārza uz dārzu, no novada uz novadu un kā kaut kas nepieņemams arī ieguva vietējo dotos vārdus -    Staļina zāle, amerikanka, komunistene, reiganiete, amerikāniete, krievuzāle, mačalka, kolhozniece, guculene, ukrainka, krievu uts, arī interfronte un Eiropas zāle vai kaķoga… Tie vismaz ir interesanti, ja negribas domāt par valdības dinamismu.

Salna nosaldēs sīkgalvīti, un vismaz šogad tā būs uzvarēta. Vai mūsu varas vīri    un sievas    tiks galā ar valsts lietām? Ar rudens salnu kā dārzkopjiem viņiem līdzēts nebūs.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *