Raksti

Domas

Demokrātija

Jānis Gabrāns

Vērojot, kā virzās vai, pareizāk sakot, nevirzās uz priekšu dažādas reformas, izkristalizējas recepte, kā jebkuru reformu, jebkuru ieceri vai ideju nobremzēt. Viss vienkārši, vārdos it kā pau­žot atbalstu, pateikt, ka vēl vajadzētu tomēr izvērtēt, izanalizēt, veikt papildu pētījumus, padomāt, varbūt var citādāk… Un to taču var darīt mūžīgi – vērtēt, analizēt, domāt. Jo teorētiski nekas jau nav pilnīgs, tātad var labāk, un tāpēc vēl lēmumu nepieņemsim, bet padomāsim.

Ar šīm barjerām nākas saskarties visām reformām Latvijā, ieskaitot jaunākās – skolu tīkla sakārtošanu, administratīvi teritoriālo reformu. Vienmēr izskanēs viedoklis, ka vajag vēl izvērtēt, analizēt, diskutēt, jo tas ļauj dzīvot, neko nemainot, kas taču ir ērtāk, nekā censties ko mainīt. Tā buksē arī jautājums par dzērienu taras depozīta sistēmas ieviešanu valstī. Arī tur dzirdēts, ka varētu izdomāt vēl labāku sistēmu, tāpēc šobrīd vēl nogaidīt. Izskan arī apgalvojumi, ka tāpat jau tiek savākts pietiekami daudz, ir iespējas šķirot un tamlīdzīgi. Tiem, kuri saka, ka jau tagad tiek savākts daudz, derētu pastaigāt kaut vai pa Cēsu apkaimi, īpaši teritorijā pie naftas bāzes, kur takas malā tukšās litrenes (agrāk – divlitrenes) aug kā sēnes pēc lietus. Lielās talkas dienās entuziasti tur savāc maisu maisus, bet pēc neilga brīža situācija ir tāda pati kā agrāk. Jo šai lietotāju kategorijai taču vieglāk nomest, kur izdzerts, nevis nest uz kādu konteineru. Bet, ja par katru tukšo PET pudeli varētu saņemt noteiktus centus, to lietotāji pilnīgi droši tās aiznestu atpakaļ, ja ne, būtu tie, kuri salasītu un aiznestu. Ja jau PET pudeles zināma sabiedrības daļa nesa nodot, kad aktīvi ļaudis tās iepirka par vienu diviem centiem (lai pēc tam vestu uz Igauniju un nodotu taras automātos), tad pilnīgi droši, ka, redzot iespēju par tukšu pudeli saņemt 10 centus, interese būs.

Droši vien sistēma nav perfekta, var būt labāk, bet varbūt tomēr izveidot pamata pakalpojumu, lai šādu apriti nodrošinātu PET pudelēm un skārdenēm, un tad sākt domāt, kā sistēmu vēl papildināt, uzlabot. Nevis turpināt diskutēt, jo katra puse vienmēr atradīs datus, ko piesaukt, un ir gadījumi, kad viena un tā paša pētījuma datus pretējās puses piesauc savā labā, paņemot no pētījuma tikai sev noderīgo. Ikviena pētījuma dati taču ļaujas brīvai interpretācijai. Tāpat kā par uzvarētāju sacensībās, kurās piedalījās divi dalībnieki, vienmēr varēs teikt, ka viņš palika priekšpēdējais.

Lai arī nekas labāks par demokrātiju izdomāts neesot, pie zināmiem apstākļiem, un reformu īstenošana varētu būs šāds apstāklis, kādā brīdī vienam jāuzņemas atbildība un jāpasaka – būs tā! Un vairs nekādas vērtēšanas, domāšanas, analīzes. Jo, gribot zvaigzni no debesīm, varam palikt pie sasistas siles.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *