Raksti

Domas

Cilvēks – patērētājs un vide

Sarmīte Feldmane

Apkārtējās vides tīrība visos gadalaikos ir aktuāla jeb top tēma. Vienmēr ir satraukti prāti, kam nav pieņemami, ka kaut kas nomests zemē, ka zālīte skvērā par centimetru garāka vai vējš uzdrošinājies pavelt nokritušu koka lapu un aiznest parkā pie soliņa, uz kura viņam jāsēž. Dabā visam jābūt pēc cilvēka prāta un viņa ērtībām. Un tā tiek veidotas pilsētas, mežā izcirstas un būvētas takas… Lai vien cilvēkam ērti. Cilvēks – patērētājs zina, kas viņam pienākas. Un viņš, saprotams, dabu, skaistu vidi mīl. Vismaz tāpat kā citi, lielākoties vārdos.

Kad valstī bija ierobežojumi un daudz kas bija slēgts, dabā drīkstēja iet, nedomājot par vīrusu, bet veselību. Tūkstoši tā arī darīja. Un tika tērēti tūkstošiem eiro, lai savāktu to, ko viņi atstāja, vienkārši izmeta.

Cik nav runāts, lai neļauj bērniem pa automašīnu logiem mest ārā saldējuma vai konfekšu papīrus, čipsu iesaiņojumu. Runāt jau var, atgādināt arī, bet vienmēr kāds tā izdarīs. Tāpat kā vienmēr būs kāds, kurš sašutis zvanīs medijiem un klāstīs par vides piesārņotājiem. Un tas nebūt nav Latvijas fenomens. Arī citur pasaulē tā notiek. Vispirms jau katrai tautai attieksme pret dabu, sevi tajā, skaisto un neglīto, kārtību un nekārtību ir cita. Mums gribas, lai viss skaisti. Bet tādiem pašiem kā mēs, mūsu pašu sabiedrībā augušiem, gluži tāpat nešķiet. Tā vienkārši tas ir.
Var moralizēt, atgādināt daudz ko, cerot, ka kāds sadzirdēs, sapratīs un vairs tā nedarīs. Cik gan pēdējās desmitgadēs nav bijis kampaņu, cik to nenotiek patlaban, bet aizvien kāds rīkojas sabiedrībai nepieņemami.

Varbūt vairāk jārunā par naudu. Eiro valoda ir saprotamāka. VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs” piegružoto ceļmalu sakopšanai ik gadu izlieto vairāk nekā 580 tūkstošus eiro, tai skaitā autoceļu nodalījuma joslas sakopšanai 379 tūkstošus eiro un sadzīves atkritumu tvertņu apkopei 204 tūkstošus eiro. Pēdējo piecu gadu laikā atkritumu savākšanai no valsts autoceļiem ir iztērēti vairāk nekā 2,8 miljoni eiro. Par šo naudu varētu turpat 260 km grants autoceļiem veikt greiderējamās kārtas atjaunošanu, sakārtot autoceļu ūdens atvadi u.c. darbus.

Katra nomestā papīra savākšana, aizvešana uz poligonu un noglabāšana maksā. Par to maksā visa sabiedrība, nevis tikai papīra vai plastmasas pudeles izmetējs.

Jā, sabiedrības attieksme mainās pret daudz ko. Arī pret dabu un vidi. Tomēr neticu, ka reiz nebūs nekā zemē nomesta. Vienkārši tāds ir cilvēks. Ja nu vienīgi viņam nepārtraukti atgādina, cik citi par to samaksā. Nauda uzrunā spēcīgāk nekā stāsti par skaisto, par to, kāda nākotnē var būt mūsu planēta… Cik naudas netiek iztērēts, lai rudenī pilsētās savāktu lapas, ik nedēļu appļautu zālienus? Arī te vērts padomāt par naudas tērēšanu un reizē arī par dabu. Ne vienmēr tai patīk tas, kas cilvēkam šķiet skaisti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *