Raksti

Domas

Bremzei – iepirkums

Ja valstī, novadā vai pilsētā kādi iecerētie darbi kavējas, par iemeslu var arī neprasīt – tāpat skaidrs. Apstrīdēts iepirkums! Nav arī liela māka brīnīties, kāpēc būvniecības darbus, ko normāli pieņemts veikt vasarā, nu vismaz rudenī, dara ziemā, kad sals nedaudz atlaidies. Iepirkums visu aizkavēja. Nav arī vērts uztraukties par kādas ēkas remonta vai jaunbūves kvalitāti, jo kaut ko tik lēti, kā plānojuši uzņēmēji, izremontēt vai uzcelt vispār nav iespējams. Tā kā vispiemērotāk būtu ikvienam pavērtu muti un mirdzošām acīm lūkoties uz brīnumdarbiem. Vismaz, kamēr tie vēl turas.

Latvijā kopš Repšes valdības laikiem ieviesta kārtība – izsludināt iepirkumu konkursus. Lielākoties, izņemot retus, ļoti specifiskus gadījumus, par uzvarētāju – tātad to, kurš veiks kādu darbu, piegādās kādu preci vai sniegs pakalpojumu ,- tiek atzīts tas, kurš prasa vismazāk. Latvietim gan no senlaikiem zināma mācība – skopais maksā divreiz. Jau mūsdienīgāk skan teiciens – neesmu tik bagāts, lai pirktu ko lētu. Taču valsts un pašvaldību institūcijas strādā ne jau pēc tautas parunu un ticējumu noteiktas kārtības. Tām jāpilda likumos ierakstītais.

Cēsīs līdz ar vasaras sākšanos nevar uzsākt ielu remontus, tāpat Pārgaujas novadā Straupē gājēju celiņa izbūvi un autoceļa rekonstrukciju. Cik ilgi savulaik kavējās Cēsu koncertzāles celtniecības uzsākšana? Un tādu piemēru netrūkst. Par iepirkumiem tiek runāts dažāda līmeņa auditorijās. It kā jau kāds arī saprot, ka kaut kas tur īsti nav kārtībā, bet nekas nemainās. Jo tas kādam ir izdevīgi. Un tas kāds ne reizi vien ir paslēpies aiz skaistiem, zināmiem zīmoliem. Un tieši viņa kontā ieripo lielā nauda. Kaut darbu dara kāds apakšuzņēmējs, apakšuzņēmēja vēl zemāks apakšuzņēmējs, un nebūt nav brīnums, ka saņem tik mazu daļu, ka bankrotē. Lēto piedāvājumu firmas arī apliecinājušas, ka par centiem nespēj izpildīt to, kas maksā eiro.

Iepirkuma ideja jau pati par sevi ir laba – kaut ko pērkot, nepārmaksāt. Bet, kā jau Latvijā, traktējums iznācis tāds radošs. Gan juridiski, gan praktiski. Sarmīte Feldmane

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *