Raksti

Domas

Bikšeles ar sirsniņām

Monika Sproģe

Sašutumu internetā pauž Zane Beķere no Kurzemes: “Pārdomas radās, vedot bērnus uz dārziņu. Nāk pretī jaunkundze – tāda 13,14 gadīga, mugurā kaut kas līdzīgs kleitai. Kleita tik gara, ka redzēju, kādas viņai apakšbiksiņas uzvilk­tas. Vai tad tiešām vecāki vairs īsti neskatās, kas bērnam mugurā? Pat ja nerunājam par modi un gaumi, tad veselību gan.
Vēl redzēju apmēram desmit jaunas meitenes, ejot pa ielu un pīpējot (meitenes ap 13). Nezinu, man likās, ka mēs bijām traka paaudze, bet tagad tāda sajūta, ka šī ir vēl trakāka.”

Varbūt šis ieraksts nebūtu piesaistījis, ja pašai vakar nebūtu nācies sastapties ar ko līdzīgu autoostas apkaimē. Pa­tiešām, mode un gaume neesot apstrīdamas, cik cilvēku, tik viedokļu, tomēr teikšu, ka laikam arī te ir robežas.

Citādi skaistas meitenes, labi izveidojušies augumi, tomēr – te biksēs caurumi, te cepure pārāk liela, kleita par īsu, uz galvas lillīgi zaļš matu ērkulis, pirkstiņi kā sērkociņi, tie baksta telefonu, kamēr zobos kūp ļuļķis. Uzvedība vulgāra – klausoties sarunā, katra otrā vārda galā kāds “stilīgais” ārzemju vārds. Agrāk sulīgi izteicās krievu valodā, tagad to dara angliski. Klusībā pie sevis nodomāju – lūk, kaut kad nākotnē būs māte.

Protams, katra iepriekšējā paaudze par nākamo šausminās, taču acīmredzot tie “labie vecāki” no iepriekšējās paaudzes ir tik aizņemti, ka neskatās, kur bērns tērē naudu un
kādā paskatā iziet no mājas. Var jau teikt, lai iztrakojas, visi iziet cauri šim dzīves posmam, taču, no otras puses, viss jādara ar prātu. Vai tā pietiek? Kāds tētis diskusijā atzīstas: “Esmu laimīgs, ka man nav meitas. Godīgi – visos laikos ir bijuši pīpmaņi, bet tik atklāti kā tagad, un tik nekaunīgi… taisni vai jābrīnās. Man, piemēram, pašam kauns skatīties uz tādām izaicinošām meitenēm. Nu, mammas, kura no jums visām pārrunā ar savu pusaudzi ģērbšanās stilu, lai atklāti neprovocētu pusaudzi/vīrieti uz dzimumtieksmi? Domāju, vecāki ar bērniem par tādām lietām nerunā, citādi pusaudzes tik izaicinoši neģērbtos.”

Sieviete var kaila iet pa ielu, bet tas nedod vīrietim tiesības piedurt kaut pirkstiņu. Jā. Ja vīrietis saprātīgs, izglītots un spēj kontrolēt savas tieksmes, tad viņš to varētu ievērot, bet,
ja vīrietim visas pieklājības, morāles un tiesiskās normas paslaucītas zem tepiķīša, turpat kur smiltis no apaviem, tad par ļaunprātīgo iespējamību nav, ko brīnīties. Un ir tāds
teiciens: “Ja pats sevi sargāsi, arī Dievs tevi sargās.”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *