Raksti

Domas

Bez ironijas par atbalstu

Andra Gaņģe

Satversmes tiesas spriedums, ka valstij jāaizstāv jebkura ģimene, ne tikai tradicionālā, ko veido vīrietis un sieviete, radījusi plašas atskaņas, gan korekti argumentētas, gan sociālajās saziņas vietnēs līdz pat …. Nu, lasītājs sapratīs, kādus komentārus varētu izteikt tie, kuru patieso identitāti vismaz publiski nevar nojaust.

Protams, runa ir par viendzimuma pāriem, kas sevi atzinuši par pastāvīgiem partneriem, kas radījuši kopēju mājsaimniecību un pat izvēlējušies audzināt bērnu. Sievietēm tas saprotamu iemeslu dēļ vieglāk, diviem vīriešiem droši vien tāda iespēja daudz sarežģītāka. Taču abi kopdzīves varianti pastāv, lai cik lielai vai mazai sabiedrības daļai tas pieņemami. Ja gribam redzēt pasauli tādu, kāda tā ir, droši vien arī šādas kopdzīves situācijas jāietver kādā juridiskā formā atbilstoši tiesiskajam satvaram. Taču man šie par un pret homoseksuālo attiecību juridiskai legalizācijai aizveda pie pavisam citām pārdomām. Proti, ja ģimene ir tikai tā, kur kopā dzīvo vīrietis un sieviete, kā paliek ar jaundzimušo māmiņām, kuras partneris atteicies būt par tēvu? Vai šī sievietēm tas desmit dienu atbalsts, ko var sniegt bērna tēvs, saņemot apmaksātu atvaļinājumu, nepienākas? Publiskā telpā izskanējusi ironija, ja desmit dienu atvaļinājumu jādod partnerei sievietei, tad jau arī vecmāmiņa, bērna onkulis, tante vai cits radinieks būtu uzskatāms par ģimenes locekli un tad, ja viņš palīdz jaunajai mammai, viņam pienāktos atvaļinājums. Bet vai te nav problēma, kas būtu jāizvērtē bez ironizēšanas?

Manuprāt, sievietei, kura nolēmusi laist pasaulē mazuli, kaut vīrietis no atbildības atteicies, arī ļoti derētu tāds desmit dienu palīgs, kuram samaksu nodrošina valsts likums. Un droši vien arī tām sievietēm, kas apzināti vēlējušās kļūt par mātēm, pat nedomājot par to, ka varētu veidot attiecības ar bērna tēvu, šāds palīgs noderētu. Varbūt tomēr jāpiekrīt Satversmes tiesai, ka ģimene nav tikai attiecības starp vīrieti un sievieti, kas kopā radījuši un audzina bērnus. Ģimenes tiešām ir dažādas, un tām visām vajadzētu līdzvērtīgu atbalstu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *