Raksti

Domas

Autostāvvietas un sodi

Andra Gaņģe

Nezināšana neattaisno nodarījumu. Tas nu būtu skaidrs. Arī iebraucējam jāpamana, ka Cēsīs vairākās autostāvvietās ir laika norāde, tas nozīmē – braucamrīkā redzamā vietā jānovieto informācija, lai pašvaldības policija varētu pārliecināties, cikos mašīna atstāta. Ja nav ne zīmītes, kurā uzrakstīts laiks, ne pulkstenīša, kas laiku norāda, tad, ļoti iespējams, būs jāsamierinās, ka nāksies maksāt naudas sodu, parasti tie ir trīsdesmit eiro.

Pilsētā šī kārtība nav jauna, bet ne vienmēr stingri ievērota. Taču pēdējā pusgadā prasību uzrauga aizvien vairāk, un aizvien vairāki ir arī neapmierināto. Šķiet, paši pilsētnieki, kuriem diendienā nākas saskarties ar paš­valdības policijas acīgumu, jau samierinājušies un par saņemtajiem sodiem vismaz avīzei vairs nežēlojas. (Varbūt vairs nesaņem sodus, jo ievēro nosacījumus un savus braucamos, ja tie jāatstāj uz ilgāku laiku, novieto vietās, kur tas atļauts.) Lauku cilvēki gan reizēm ir sašutuši, sak, atbraucu iepirkties, izkāpu no mašīnas un uz pārdesmit minūtēm ieskrēju veikalā, nāku atpakaļ, skatos – jāmaksā sods. Dārgs iznācis tas Cēsu brauciens, turpmāk iepirkties braukšot uz citām pilsētām.

Var jau saprast, ja iebrauc Cēsīs reti, bet seno atmiņu pietiek, var pat neienākt prātā aplūkot ceļazīmes. Ko vēl varētu darīt, lai informētu cilvēkus? Varbūt varētu pie zīmes “Cēsis” uz pilsētas robežas izvietot atgādinājums, ka autostāvvietās var būt laika ierobežojumi. Taču, ja jau nepamana pie stāvvietām izliktās norādes, vai pamanīs tās pie robežzīmes?

Sodus nepatīk maksāt nevienam. Ieraugot paziņojumu par to, šķiet, katru pārņem tāds kā aizvainojuma vilnis. Pati arī to esmu jutusi, kad Rīgā, stāvvietā pie slimnīcas, elektroniski nepiereģistrēju savu automašīnu un saņēmu paziņojumu – tas man maksāja 40 eiro. Likās, nu kā tā?! Man jau tā nepatīkams brauciens, ne jau prieka pēc dodamies uz tādām iestādēm, un vēl jāmaksā sods! Taču sapratu, ja prasības piereģistrēt mašīnu nebūtu (to varēja izdarīt tikai ārst­niecības iestādes telpās), tad, visticamāk, vietas manai mašīnai arī neatrastos. Tās būtu aizņēmuši apkārtējo iestāžu un uzņēmumu darbinieku auto, kuriem šī bezmaksas stāvvieta būtu ļoti izdevīga.

Līdzīga situācija jau ir arī Cēsīs. Ja pilsētas centra stāvvietās nebūtu laika ierobežojumu, domāju, iebraucējam, lai ieietu veikalā, nebūtu, kur uz mirkli atstāt savu braucamo. Visas vietas vienkārši būtu aizņemtas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *