Raksti

Domas

Ārstē internetā

Madara Ozoliņa

Nenoliedzami, plašās interneta iespējas ir liels ieguvums, kas atvieglo ikdienu. Bez raizēm varam atrast teju jebkādu interesējošo informāciju – par visu un visiem. Tomēr ir reizes, kad šķiet – interneta pieejamība dara raizes un rada lielākas briesmas nekā labumu. Nav nekāds noslēpums, ka mammas (īpaši tās, kurām piedzimis pirmais bērniņš), par katru savu soli un neskaidrību pārjautā kādam “zinošākam” cilvēkam interneta vidē. Jā, nevis savai mammai vai māsai, kura audzina četrus bērnus, galu galā zinošam speciālistam, bet pilnīgi svešiem cilvēkiem. Viss ir labi, ja jautājumi, kurus uzdodam interneta forumos, ir ikdienišķi un nevienu tā diži neietekmē. Bet es joprojām neesmu sapratusi, kādēļ tad, ja pavisam mazam bērniņam ir, piemēram, 40 grādu temperatūra un izsitumi, mamma atrod laiku, lai slimības diagnozi meklētu internetā, nevis zvana bērna ārstam, uz vietējo slimnīcu vai konsultatīvo ģimenes ārstu numuru.

Šādi un līdzīgi gadījumi internetā lasāmi katru otro dienu. Mammas, kuras seko forumu diskusijām, zina, ka diagnožu meklējumi internetā bērna slimībai nav nekāds retums. Vai tajā brīdī, kad mamma interneta vietnē publicē sava sasirgušā bērna foto, uzskaita simptomus un gaida diagnozes no nepazīstamiem cilvēkiem, viņa sevi var saukt par atbildīgu mammu? Nedomāju. Ļoti iespējams, mammai tajā brīdī tik tiešām nav neviena, kam piezvanīt, un arī ārstiem kādu sev zināmu iemeslu dēļ viņa nezvana. Tomēr der atcerēties, ka katrs bērniņš ir pilnīgi individuāls, slimību un simptomu ir tik daudz un, neveicot izmeklējumus, neko precīzi pateikt nevar. To vērā vajadzētu ņemt ne tikai mammām, kuras meklē atbildes internetā, bet arī mammām, kuras šīs atbildes sniedz. Nereti var redzēt, kā šādos gadījumos tiek pat ieteikti medikamenti, kurus mazulītim dot. Bet ja nu viņam kaite ir pavisam cita? Ja nu viņam ir alerģija pret kādu no vielām, kas atrodas medikamentos? Ja nu tie nodarīs lielāku ļaunumu nekā labumu?

Būsim atbildīgi gan pret saviem bērniem, gan citiem. Tā vietā, lai izteiktu aizdomas par kādu slimību un vēl vairāk satrauktu jau tā izmisumā esošo māmiņu, mēs varam palīdzēt citādi – piemēram, ieteikt kompetentus speciālistus, pie kuriem vērsties!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *