Raksti

Domas

Aitas un cirpēji

Jānis Gabrāns

Izlasot ziņu, ka Latvijas četru lielāko banku klientiem, pašiem apstiprinot maksājumus, šogad pirmajos divos mēnešos izkrāpti 1,929 miljoni eiro, radās patiesa neizpratne. Kā tas iespējams?! Kas ir šie lētticīgie?! Tik daudz tiek runāts, stāstīts, rakstīts, lai cilvēki ir uzmanīgi, lai neuzķeras uz dīvainiem piedāvājumiem, un tomēr joprojām netrūkst to, kuri kāpj uz šiem grābekļiem. Informācija vēsta, ka šajā laikā īstenoti 1184 un vēl novērsti 1754 krāpšanas gadījumi par kopumā 1,502 miljoniem eiro.

Vēl pārsteidzošāki ir dati par pagājušo gadu, kas vēsta, ka četru lielāko banku klientiem, pašiem apstiprinot maksājumus, izkrāpti kopumā 12,037 miljoni eiro. 12 miljoni eiro!! Tā taču ir milzīga summa! Lai nu kāds saka, ka tauta dzīvo nabadzībā. Kaut kā nav ticams, ka apkrāpto vidū ir bagāti uzņēmēji vai ļaudis no Latvijas miljonāru saraksta, kuri vieglu roku tā zaudējuši miljonus.

Laikam jau taisnība senču gudrībai, kas saka, kur aitas, tur cirpēji. To labi apliecināja arī “Re:Baltica” seriāls par karmas latviešiem. Raidījumu skatoties, var tikai brīnīties, kam cilvēki gatavi ticēt un tērēt naudu. Tā nu laikam cilvēki uzticas arī nezināmajiem zvanītājiem, kuri tālruņa sarunā vai nu sola ātru bagātību, vai spēlē uz cilvēku bailēm, sakot, ka jūsu kontu kāds tukšo, mēs palīdzēsim, lai tas nenotiek. Un realitātē arī iztīra šo ļautiņu bankas kontus.

Ļoti iespējams, joprojām daudziem ir cerība, ka pie naudas izdosies tikt, neko nedarot, uzticoties tiem, kuri sola, ka katrs ieguldītais eiro dos milzīgu peļņu. Taisnības labad jāsaka, ka kādam tas arī dod peļņu, tikai ne tiem, kuri uzticas nezināmiem, krievu valodā runājošiem labdariem.

Visticamāk, nav veikts pētījums, kādā valodā runā apkrāptie, bet ir pamatotas aizdomas, ka lielais vairums ir krievvalodīgo. Jo latvietim, saņemot zvanu no it kā bankas, kuras pārstāvis runā krieviski, galvā uzreiz vajadzētu iedegties brīdinājuma lampiņai, ka kaut kas īsti pareizi nav. Bet krieviski runājošajam varbūt ir prieks, ka šajā valstī bankas pārstāvis sarunājas viņa valodā, kāpēc tad neuzticēties un nedot pieeju savam bankas kontam. Tā teikt, lūdzu, labais cilvēk! Un miljoni aizplūst nezināmo darboņu kontos, lielu daļu atgūt nav iespējams. Interesanti būtu zināt, vai cilvēki gūst no tā mācību, varbūt kāds šādi iekritis jau vairākkārt.

Varam dažādos līmeņos runāt, rakstīt par medijpratību, informācijas pratību un finanšu pratību, par kritisko domāšanu, krāpnieku noliktais grābeklis nestāv mierā, kāds atkal un atkal uz tā uzkāpj.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *