Ziņas

Sabiedrība

Domājot par vidi un veselību

DARA LABU DARBU. Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolas audzēknes Justīne Pinka (no kreisās), Ance Leinesare un Marta Lapkina garāmgājējam Edgaram Plētienam dāvā pašu rokām gatavotu atstarotāju.Foto: MĀRIS BUHOLCS

Lai pievērstu uzmanību globālām problēmām un parādītu cēloņu saikni ar mūsu dzīvesveidu un ikdienas izvēlēm, šonedēļ visā Latvijā notika ekoskolu Rīcības dienas, kas veltītas Apvienoto Nāciju Organizāciju (ANO) ilgtspējīgas attīstības mērķu pieņemšanai. Ekoskolu Rīcības dienu aktivitātēs iesaistījušās arī deviņas izglītības iestādes no vēsturiskā Cēsu rajona: Amatas pamatskola, Veselavas speciālā pirmsskolas izglītības iestāde, Priekuļu pirmsskolas izglītības iestāde “Mežmaliņa”, Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskola, Straupes pamatskola, Jāņmuižas pirmsskolas izglītības iestāde, Liepas pirmsskolas izglītības iestāde “Saulīte”, Liepas pamatskola un Stalbes vidusskola.

Pastariņa sākumskolā ekoskolu Rīcības dienas aktivitātes norisinājās nedēļas sākumā, kad pie audzēkņiem viesojās televīzijas sejas Marta Selecka un Gustavs Terzens. Skolēni kopā ar viņiem darbojās atstarotāju darbnīcā “Esi redzams! Esi atbildīgs!” un guva jaunas zināšanas ceļu satiksmes drošībā. Savukārt nākamajā dienā rīkoja zibakciju “Vai Tu zini?”, uzrunājot kājām gājējus un dāvinot pašu gatavotos atstarotājus ar moto “Iešana kājām – tas ir tīrāks gaiss, skaidrāka galva un labāka oma!”.

“Bērni bija lielā sajūsmā par ekoskolu Rīcības dienu aktivitātēm un atzina, ka šādas dienas vajadzētu vairāk, jo tad ir lielāks prieks nākt uz skolu,” atklāj Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolas ekoskolas koordinatore Iveta Daiga un stāsta, ka sākumskolā šogad izraudzīta tēma par transportu, kas ietekmējusi arī Rīcības dienu aktivitātes. “Ar bērniem kopīgi diskutējām par to, kurš pārvietošanās līdzeklis vismazāk kaitē videi, secinājām, ka tas ir velosipēds. Savukārt Pastariņa sākumskolā otro gadu pēc kārtas vispieprasītākā fakultatīvā nodarbība ir “Ripo droši”, kas ir ceļu satiksmes pulciņš, kurā bērni apgūst gan teorētiskas zināšanas, gan praktiskas iemaņas, lai varētu iegūt velosipēdista tiesības. Balstoties uz šiem diviem faktoriem, sapratām, ka tieši tēma par pārvietošanās veidiem ir tas, kas bērniem būtu saprotamāks, kad tiek runāts par klimata pārmaiņām un faktoriem, kas to ietekmē,” skaidro Pastariņa sākumskolas ekoskolas koordinatore. Savukārt otrs, dabai vēl draudzīgāks, pārvietošanās veids ir pārvietošanās ar kājām, bet ziemā pārvietošanās ar kājām var būt droša tikai tad, kad cilvēks ir redzams. Tieši tāpēc ir nepieciešami atstarotāji. “Šīs ir pavisam vienkāršas, bet ļoti nozīmīgas lietas, kuras bērniem ir svarīgi iemācīt, jo tādā veidā viņi gūst zināšanas ne vien, kā dzīvot veselīgāk vai izvairīties no traumām, bet ar savu rīcību saudzēt dabu,” tā I. Daiga.

Savukārt Stalbes vidusskolā par godu Rīcības dienām aktivitātes norisināsies šodien. “Divu stundu interaktīvajā pasākumā piedalīsies visu klašu skolēni, skolēnu vecāki un sadarbības partneru komandas, piemēram, no Pārgaujas novada pašvaldības un “Straupes” kooperatīva, kuriem būs jāiziet deviņas stacijas, iesaistoties viktorīnās, atkritumu šķirošanā, pārtikas piramīdu salikšanā un citās aktivitātēs. Uzvarētāju komandas saņems veselīgas balvas, proti, augļus,” atklāj Stalbes vidusskolas ekoskolas koordinatore Māra Buša. Viņa norāda, ka ar bērnu starpniecību tiek audzināti vecāki, tāpēc svarīgi, ka izglītības iestādēs tiek runāts par nopietnām tēmām, tai skaitā arī klimata pārmaiņām, kas skar ikvienu. “Ja bērns vecākiem sāks aizrādīt, ka, piemēram, papīrs ir nevis jāizmet atkritumu tvertnē, bet jāsadedzina vai jānodod makulatūrā, tas jau būs viens liels solis uz priekšu. Nekāda veida reklāma nebūs tik spēcīga kā paša bērna teiktais,” domās dalās Māra Buša.

Ekoskolu Rīcības nedēļā iesaistījās arī paši mazākie. Veselavas speciālās pirmsskolas izglītības iestādes audzēkņi otrdien rūpīgi strādāja pie informatīvas reklāmas aicinājumiem par ķiploku kā veselīgu augu un aicinājumu ēst vietējo iedzīvotāju audzētos ķiplokus. Bet šodien viņi dosies uz ciematu, lai aicinātu iedzīvotājus uz prezentāciju – degustāciju, kas ceturtdien notiks bērnudārzā. Bērni kopā ar audzinātājiem gatavos ķiploku grauzdiņus, lai “Dzīvotu vesels Veselavas bērnudārzs”, pastāstīja Veselavas speciālās pirmsskolas izglītības iestādes darbiniece Anna Rāviča.