Ziņas

Sabiedrība

Divi vienā – darbs un atvaļinājums

Strādāt kopā. Cēsu koprades mājas "Skola6" vadītāja Dita Trapenciere (no labās) un kopā strādāšanas vietas "DarbaVieta" Rīgā dibinātāja un vadītāja Kristīne Zamurajeva ir pārliecinātas, ka tikai sadarbojoties var panākt vēlamo rezultātu.Foto: Māris Buholcs

Koprades mājā “Skola6” šonedēļ kopā darbojas pašnodarbinātie cēsnieki un rīdzinieki. “Skola6” vadītāja Dita Trapenciere skaidro, ka iniciatīva “Workation/ CĒSIS” tiek īstenota, sadarbojoties cēsniekiem un kopā strādāšanas vietai “DarbaVieta” no Rīgas. Iniciatīvas nosaukums veidots no diviem angļu valodas vārdiem – darbs un atvaļinājums: “Šis ir kārtējais piemērs, kad kopīgas idejas ir gaisā, jāprot tikai satvert. Bija iecere aicināt interesentus no citām pilsētām braukt uz Cēsīm, baudīt rudeni un mūsu telpās arī pastrādāt. Tad man uzrakstīja Kristīne, kura Rīgā vada “DarbaVietu”, izsakot vēlmi atbraukt pie mums. Tā vienojāmies par kopīgu pasākumu.”

Šajās dienās pašnodarbinātie no Rīgas strādā Cēsīs, tiekas ar tiem, kuri darbojas Cēsīs, notiek domu apmaiņa, dalīšanās pieredzē, arī pilsētas iepazīšana. Gan Dita, gan Kristīne atzīst, ka cilvēki arvien vairāk sāk saprast, kāds ieguvums ir, strādājot kopā, nevis vienam mājās. Tiekoties veidojas kontakti, dzimst jaunas idejas, sadarbības iespējas, jauni klienti.

“Sadarbība ar radošiem cilvēkiem no citām pilsētām, šajā gadījumā no Rīgas, ir nepieciešama, jo ļauj uzzināt, kas notiek galvaspilsētā. Šādās tikšanās abas puses iegūst it kā jaunu elpu, tā ir iespēja pārbaudīt savu ideju, tās dzīvotspēju, atrast partnerus tās veiksmīgai īstenošanai,” norāda D. Trapenciere.

“DarbaVietas” dibinātāja un vadītāja Kristīne Zamurajeva stāsta, ka viņi šādu strādāšanu un atpūtu rīkojuši jau citviet Latvijā: “Lai arī mūsu “DarbaVieta” Rīgā ir ļoti radoša vieta, kurā viens otru iedvesmojam, vidi ik palaikam vajag pamainīt, tas dod pavisam citas iedvesmas, paveras cits informācijas lauks. Cēsis ir burvīga pilsēta, kurā tik daudz kas notiek, kur smelties idejas. Pati jau pirmajā dienā esmu ieguvusi divas jaunas idejas.”

Kopā strādāšanas vieta “DarbaVieta” pastāv jau četrus gadus. K. Zamurajeva norāda, ka šāda kopā strādāšana apgāž mītu par latvieti kā izteiktu viensētnieku.

“Tas laikam mūsos ieaudzināts, ka gribam darboties pa vienam. Kad pirms četriem gadiem sākām, to izjutām daudz vairāk, tagad situācija mainās. Cilvēki saprot, ka daudz iedvesmojošāk ir strādāt kopā, dalīties ar idejām, ka tas paver ceļu ieceru īstenošanai. Bieži lielākā problēma, ka cilvēks ideju cenšas realizēt viens, bet neizdodas. Tad ir izvēle – dalīties ar ieceri , un ir liela iespējamība, ka tā īstenosies, – vai paturēt pie sevis, un viss paliks, kā bijis. Cilvēki arvien vairāk saprot, ka jāizvēlas pirmā iespēja,” stāsta K. Zamurajeva.

Latvijā koprades māja ir tikai Cēsīs un vairākas Rīgā, taču par šādu darbošanos runā arvien vairāk. Šonedēļ Rīgā notika konference, kurā diskutēja par kopā strādāšanas vietu potenciālu reģionos, par pašvaldību lomu tajā. D. Trapenciere stāsta, ka varējusi atskatīties uz pusgadu, kopš “Skola6” Cēsīs darbojas: “Sapratu, ka īsā laikā sperts plats solis. Par Cēsīm kā radošo pilsētu runā daudz, tagad te ir vieta, kur radošajiem satikties. Grūti spriest, cik daudzi pilsētā un kaimiņu novados par mums zina, bet vai katru dienu kāds iegriežas, lai uzzinātu par iespējam, ko piedāvā koprades mājas.”

Viens no stereotipiem, kas attur no kopīgas darbošanās, ir aizdomas, ka citi var nozagt ideju. K. Zamurajeva mierina, sakot, ka nevienu ideju nav iespējams nozagt: ” Varbūt tieši daloties, izdodas atrast iztrūkstošo posmu, kas palīdz idejai realizēties. Manuprāt, pašnodarbinātajiem un mazajiem uzņēmējiem jābūt ciešā kontaktā, tas ļauj dalīties ne tikai idejā, bet arī ar resursiem. Teiksim, šuvējām šujmašīna vajadzīga katrai, bet overloku var iegādāties vienu uz vairākām. Šādu piemēru daudz, tikai jāmācas sadarboties. “

Koprades mājas gan nav vieta ražošanai, bet galvenokārt tiem, kuri strādā pie datora. Bet darbs pie datora paver iespējas sadarbībai ar visu pasauli. Šobrīd attālinātais darbs ir ļoti populārs, latvieši ir konkurētspējīgi cenu ziņā. “DarbaVietā” ir cilvēki, kuri strādā uzņēmumiem Dubaijā, Austrālijā, Holandē, un, ja to var darīt Rīgā, to var darīt arī Cēsīs. Tā ir iespēja nebraukt prom, bet strādāt kādam ārzemju uzņēmumam.

D. Trapenciere norāda, ka sadarbība ar citām koprades mājām turpināsies, tiks domāts par kopīgiem projektiem: “Lai arī šobrīd to nav pārāk daudz, bet gribas cerēt, ka process ir sācies un arī citās pilsētās tādas radīsies. Visi, kuri darbojas, vēlas sadarbību. Neviens neuzskata citus par konkurentiem, bet par partneriem.”