Ziņas

Sports

Divas ceļazīmes uz Pasaules čempionātu

Rekords. Sacensībās Tartu Vineta Krūmiņa izpildīja kvalifikācijas normatīvu Pasaules čempionātam U20 grupā diska mešanā, par pieciem metriem labojot personīgo rekordu. Gandarīts arī treneris Māris Urtāns.Foto: Guntis Bērziņš

Cēsu Sporta skolas vieglatlēte, trenera Māra Urtāna audzēkne Vineta Krūmiņa dažu dienu laikā izpildījusi kvalifikācijas normatīvus Pasaules čempionātam U20 grupā gan lodes grūšanā, gan diska mešanā. Pasaules čempionāts augusta sākumā notiks Kolumbijā.

Trīs apavu pāri

Pagājušajā sestdienā Ogrē notikušajās LVS/ Sportland kausu izcīņas ceturtā posma sacensībās Vineta par metru laboja personīgo rekordu lodes grūšanā, uzrādot rezultātu 14,55m, ar to izpildot Pasaules čempionāta kvalifikāciju. Bet šajā trešdienā, startējot sacensībās Tartu (Igaunija), viņa par pieciem metriem laboja personīgo rekordu diska mešanā, kas tagad ir 50,24 m, un arī izpildīja Pa­saules čempionāta kvalifikāciju.

Sezona ir tikai sākumā, bet jau krīt personīgie rekordi. Parasti sportisti savu labāko formu vēlas sasniegt uz Latvijas čempionātu, tāpēc jautājām Vinetai, vai tik labs sezonas sakums nozīmē, ka personīgie rekordi abās disciplīnās šajā vasarā tiks uzlaboti vēl.

“Ļoti ceru, ka tā notiks,” saka Vineta. “Atzīšos, negaidīju, ka normatīvus izpildīšu jau pirmajās divās sezonas sacensībās, tāpēc, domāju, rezultātiem sezonas gaitā vajadzētu uzlaboties.”

Viņa arī stāsta, ka uzlabot lodes grūšanā personīgo rekordu par vienu metru ir liels panākums, taču uz to mērķtiecīgi iets: “Tas ir arī ziemas treniņu rezultāts. Jau iepriekš treniņos biju grūdusi lodi tik tālu, vien sacensībās tas nebija izdevies, bet šo rezultātu gaidīju gan es, gan treneris.”

Sportiste stāsta, ka rezultātu ietekmē dažādi aspekti, tostarp lodes grūšanas, diska mešanas sektors, laika apstākļi. Īpaši svarīgs esot sektora segums, tāpēc vienmēr līdzi trīs dažādi apavu pāri, kas piemēroti tam vai citam segumam. Katrā stadionā sektori ir atšķirīgi, katram jāizvēlas piemērotākie apavi, arī tehnika jācenšas pielāgot katram sektoram. Diska mešanā jāņem vērā arī vēja virziens un stiprums.

“Tam ir liela nozīme rezultāta sasniegšanā. Ja ir labs vējš un disku trāpi vējā, disks lidos tālāk, bet vējš var arī pabojāt rezultātu,” atzīst Vineta.

Jāmaina plāni

Kvalifikācijas izpildīšana nākusi ļoti negaidīti, katrā ziņā nav cerēts, ka tas izdosies sezonas sākumā. Pieļauts, ka tas varētu notikt jau vasaras vidū, kad būtu ieiets sacensību ritmā, taču viss notika citādi. Šis pavērsiens licis mainīt arī vasaras sezonas plānus, uzstādījumus.

“Tagad galvenais uzsvars ir Pasaules čempionāts,” stāsta sportiste. “Jau sākam pārplānot vasaras sacensību kalendāru, iespējams, kādās sacensībās nepiedalīšos. Pirms sezonas bija saplānots ļoti blīvs sacensību kalendārs, startējot ne tikai Latvijā, arī Igaunijā un Lietuvā, bet tagad koncentrēsimies uz startu Pa­saules čempionātā. Skaidrs, ka Latvijas čempionātā pieaugušajiem startēšu, bet Latvijas U20 čempionātu, iespējams, izlaidīšu, jo tas ir samērā tuvu Pasaules čempionātam, varbūt tajā laikā sarīkosim kādu nelielu treniņnometni, lai uz svarīgākajām sezonas sacensībām būtu iespējami labākajā formā.”

Pasaules čempionātā būs ne tikai spēcīga konkurence, bet arī cits satraukums, kas    var ietekmēt rezultātu. Taču pieredzi var gūt, tikai piedaloties šāda līmeņa sacensībās. Runājot ar Vinetu par satraukumu, jautāju par sacensībām Ogrē, kur diska mešanā viņai ieskaitīts tikai viens, pie tam pēdējais, mēģinājums, kas gan atnesa uzvaru. Vai pēc pieciem neieskaitītiem viegli saņemties pēdējam, izšķirošajam?

“Tas bija ļoti grūti, un sektorā devos ar domu, būs – būs, ja nebūs – tātad nav šodien lemts. Protams, vairāk piedomāju pie tehnikas, un sanāca! Būtu jāiemācās aizmirst iepriekšējos mēģinājumus, koncentrēties tikai tam vienam, bet to vēl mācos, tas tik viegli nenāk. Tas nāk ar laiku, kad iemācies izvērtēt situāciju, aizmirst neveiksmīgos grūdienus, metienus, atcerēties tikai veiksmīgos, bet tam vajadzīga pieredze,” atzīst sportiste.

Treniņu nekavē

Vineta mācās Cēsu Pilsētas vidusskolas 12. klasē, pēc skolas absolvēšanas plāno mācības turpinās Sporta pedagoģijas akadēmijā. Vai lielo treniņu režīmu viegli savienot ar mācībām?

“Man ir ļoti pretimnākošas skolotājas,” saka Vineta. “Ja ir rīta treniņš, varu sarunāt, ka kādu stundu nokavēšu vai no kādām došos prom ātrāk, lai paspētu uz pēcpusdienas treniņu. Man nekad nav bijis problēmu savienot skolu ar treniņiem.”

Vineta stāsta, ka treniņus nav izlaidusi, lai kādi laika apstākļi ārā, vai ja ļoti negribas to darīt. Viņa iet un dara. Tagad, kad rokā ceļazīme uz Pasaules čempionātu, motivācija esot daudz lielāka. Jauniete arī atzīst, ka liels nopelns rezultātu sasniegšanā ir trenerim Mārim Urtānam, kurš lodes grūšanā un diska mešanā zina gandrīz vai visu.

“Bez viņa es tiešām tik daudz nebūtu sasniegusi. Viņš ļoti daudz palīdzējis gan sportā, gan ārpus tā. Vienmēr mani atbalstījis, man ticējis, uzmundrinājis, iedvesmojis. Viņš bieži dalās ar savu sportisko pieredzi, kas mūs iedvesmo, uzlādē,” stāsta sportiste.

Vineta joprojām startē abās disciplīnās, bet nu jau būtu laiks izdarīt izvēli par labu vienai. Sportiste saka, ka jautājums joprojām atklāts: “Ir ļoti grūti. Pirms sacensībām Tartu domas it kā nosvērās par labu lodes grūšanai, taču veiksmīgie starti visu atkal sajaukuši. Arī treneris nevar pateikt, kā darīt, jo vienu brīdi man labāk sokas lodes grūšanā, citu diska mešanā. Arī citi treneri nevar noteikt, kas būtu mana stiprā puse, tāpēc laikam jau šī un varbūt vēl nākamā sezona paies abās disciplīnās. Varbūt Pasaules čempionāts būs kā zināms atskaites punkts šai izvēlei.”

Loģiski likās pajautāt, vai augošie rezultāti likuši klusībā aizdomāties par Olimpiskajām spēlēm Parīzē 2024.gadā?

“Jā, noteikti! Arī ar treneri esam runājuši, ka man ir iespēja tur nokļūt,    darīsim visu, lai to īstenotu. Nav jau tie kvalifikācijas normatīvi tik nesasniedzami,” saka Vineta.

Var vien piebilst, ka Olim­pis­kajās spēlēs neviena lodes grūdēja Latviju vēl nav pārstāvējusi.