Ziņas

Sabiedrība

Dienesta attīstība sākusies, tai jāturpinās

Gods kalpot Latvijai! Pēc apbalvojuma saņemšanas šos vārdus saka VUGD Cēsu daļas inspektore, leitnante Līga Ratniece. Apbalvošanas ceremonijā piedalās Vidzemes brigādes komandieris Jānis Skrastiņš (aizmugurē no kreisās), VUGD priekšnieks Oskars Āboliņš un priekšnieka vietnieks Intars Zitāns.Foto: Māris Buholcs

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) šonedēļ atzīmēja savus profesionālos svētkus – Ugunsdzēsēju dienu. Šis ir laiks, kad tiek sveikti un apbalvoti labākie dienestā. Cēsu ugunsdzēsēju depo notika svinīgais pasākums, kurā Vidzemes reģiona brigādes amatpersonas saņēma Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) apbalvojumus.

Pasākumā piedalījās arī VUGD priekšnieks Oskars Āboliņš, kurš, uzrunājot sanākušos, norādīja, ka šogad svētkos ir īpaša sajūta: “Tas tāpēc, ka pārliecinoši varu teikt – mūsu dienestā sākusies attīstība un visi kā viens to izbaudām. No gada sākuma paaugstināts atalgojums, sociālās garantijas, uzlabojas darba un sadzīves apstākļi, notiek jaunu depo būvniecība, esošo ēku renovācija. Saņemam arī jaunu tehniku, jaunu aprīkojumu, arī aizsarglīdzekļus, kas ir nebijis gadījums dienesta vēsturē. Ir prieks, ka beidzot varam jūs apgādāt ar aprīkojumu un ekipējumu, kādā strādā visā Eiropā.”

Vidzemes brigādes komandieris Jānis Skrastiņš atzina, ka viņa uzrunas saturu iespaidojis iepriekšējā naktī notikušais lielais ugunsgrēks, kurā pats piedalījies dzēšanas darbos: “Man bija patiess prieks kopā ar jums strādāt šajā ugunsgrēkā. Varēju ne tikai aktīvi iesaistīties tā likvidācijā, bet arī paraudzīties, kā izskatāmies no malas. Par ikvienu varu teikt tikai labus vārdus, nebija neviena gadījuma, kad vajadzētu iet kādam klāt un aizrādīt. Paldies jums par darbu!”

Dažādus VUGD apbalvojumus saņēma daudzi Vidzemes brigādes darbinieki, viņu vidū arī pieci Cēsu daļas darbinieki. O. Āboliņš ar III pakāpes apbalvojuma zīmi “Par priekšzīmīgu dienestu” apbalvoja Cēsu daļas vada komandieri, virsleitnantu Jāni Paegli. VUGD Goda rakstu saņēma Cēsu daļas ugunsdzēsējs – glābējs, kaprālis Edgars Ķelpiņš un inspektore, leitnante Līga Ratniece, bet VUGD Pateicību – Jaupiebalgas posteņa ugunsdzēsēji – kaprālis Sandis Černiševs un seržants Valentīns Rodčenko.

Ar muzikālajām pauzēm ugunsdzēsējus priecēja Jaunpiebalgas Mūzikas skolas audzēkņi.

Pēc svinīgā pasākuma Līga Ratniece atzina, ka ir liels gods saņemt apbalvojumu. Dienestā viņa ir jau piecus gadus, trīs no tiem pavadīti, mācoties Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžā, pēc tam sākusi strādāt Cēsu daļā. Jautāta, vai nav bijusi vēlme pamēģināt arī ugunsdzēsēja – glābēja darbu, L. Ratniece atzīst, ka ir to izbaudījusi: “Mācoties koledžā, bija jādara viss tas pats, kas puišiem. Jāiet dežūrmaiņās, jābrauc uz izsaukumiem, uz ugunsgrēkiem, glābšanas darbiem. Nav tā, ka inspektoriem ir tikai jāstrādā ar dokumentiem, ļoti labi saprotam, kāds ir dzēsēju darbs. Kuram katram tas nav pa spēkam, jo vajadzīgs gan fiziskais spēks, gan psiholoģiskā noturība. Tāpēc dienestā ir fiziskie normatīvi, kas jākārto visiem neatkarīgi no dzimuma, un tas liek vienmēr būt formā.” Viņa stāsta, ka inspektori ir kā papildspēks, lielākas nelaimes gadījumā var tikt izsaukti palīgā uz ugunsgrēku vai glābšanas darbiem. Koledžas laikā kopā ar citiem devusies arī palīgā glābšanas darbos uz Zolitūdē sabrukušo “Maximu”, lai piedalītos katastrofas seku likvidēšanā. “Gājām visi, neviena meitene neteica nē, jo sapratām, ka mums tur jābūt, ka tas ir mūsu darbs un pienākums. Tas ļāvis sajust dienesta būtību,” norāda L. Ratniece.

VUGD priekšnieks Oskars Āboliņš, stāstot par nākotnes izaicinājumiem, “Druvai” atzina, ka viens no galvenajiem uzdevumiem ir raudzīties, lai sāktā attīstība neapstātos: “Daudz strādājam, lai rastu papildu līdzekļus finansējumam, kas paredzēts depo būvniecībai, renovācijai, mašīnu iegādei. Šobrīd aktīvs darbs notiek pie operatīvā dienesta poligona izveides, kur ugunsdzēsējiem būs iespējas trenēt praktiskās iemaņas. Liels gandarījums, ka izdevās panākt algas pielikumu un tagad ugunsdzēsējs pēc nodokļu nomaksas vidēji saņem 580 eiro mēnesī. Tas vēl nav motivējošs atalgojums, bet var runāt, ka cilvēki jūt, ka par viņiem rūpējas, un pakāpeniski atalgojums turpinās pieaugt. Arī turpmāk šī būs viena no prioritātēm, un patīkami svētku brīdī atzīt, ka dienests vairs nerunā tikai par kapacitātes saglabāšanu, bet uzsācis zināmu attīstības posmu.”

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis, nesen viesojoties Cēsīs, uz “Druvas” jautājumu, vai Latvija piedzīvos laiku, kad visi depo būs moderni, atbildēja apstiprinoši, tāpēc pajautāju, vai tāpat domā arī VUGD priekšnieks. “Arī man ir tāda pārliecība, un ar katru dienu tā arvien vairāk nostiprinās,” teica O. Āboliņš. “Redzot, kā risinās sarunas par finansējuma piesaisti, par iespējām projektus realizēt, nākotnē raugos optimistiski. Ļoti lepojos, ka strādāju šajā dienestā, man ir gods būt kopā ar dienesta darbiniekiem. Tiekoties ar ugunsdzēsējiem, rodas pārliecība, ka šie ir vīri, uz kuriem sabiedrība var paļauties.”