Ziņas

Sabiedrība

Desmit minūtēs apkaime pārvērtās

Vēja nedarbi. "Mārkulīčos" vējš plosījās vien nepilnas desmit minūtes, bet šajā laikā paveica daudz – nolauza un ar saknēm izgāza kokus, kas krītot nopostīja elektrolīnijas. Foto: Indars Krieviņš

Pagājušās pirmdienas pēcpusdienā pamatīgu dabas radītu pārsteigumu pārdzīvoja kaimiņi pie Pārgaujas un Krimuldas novadu robežas. Tur šaurā joslā pārbrāzās pamatīgs vējš, atstājot aiz sevis nolauztus kokus, pārrautas elektrolīnijas un citu postažu.

“Druva” devās uz “Mār­kulīčiem”, kas atradās tieši vēja spēka epicentrā. Jau nogriežoties no lielās šosejas, paveras pirmie postījumi – nolauzti, ar saknēm izgāzti koki, kas krītot pārrāvuši elektrolīniju. Vairākās vietās redzams, ka novākti ceļam pārkritušie koki. Viena pamatīga priede vēl guļ pāri ceļam, apkārtceļš ierīkots pa pļavu.

Saimnieks Vilnis Jaunzems atzīst, ka savā mūžā neko tamlīdzīgu vēl neesot piedzīvojis: “Ska­tos, ka pamale paliek tādā neparastā, pelēkā krāsā. Kaut kas līdzīgs, kā redzēts filmās pirms smilšu vētras kaut kur dienvidos. Bija aizdomas, ka būs krusa, steidzu zem jumta pabraukt mašīnu, un tad sākās. Vējš bija tāds, ka likās – bērziņus pie mājas izraus no zemes, tie tika saliekti gandrīz 90 grādu leņķī. Intere­santākais, ka vējš nepūta brāzmām, kā ierasts, bet vairākas minūtes pūta bez apstājas. Pagāja šīs minūtes, viss norima, atkal saule, miers, karstums, un varēju sākt novērtēt vētras nedarbus, attīrīt ceļu, kas prasīja vairāk nekā stundu darba.”

Vilnis aicina pie sevis mašīnā un izrāda apkārtni. Postījumu pēdas redzamas visur – nolauztas, ar sak­nēm izgāztas resnas priedes, bērzi, egles. Vējš bija pamatīgi ieskrējies. Par tā spēku liecina arī tas, ka lauzti pat neliela diametra koki. Cietušas vairākas elektrolīnijas, viena no tām noārdīta krietnā garumā. Pēc V. Jaunzema teiktā, uz tās sakrituši vairāki desmiti koku, atslēdzot viņu māju no elektroapgādes. Vakar rīta pusē atvests pārvietojamais ģenerators, lai mājai nodrošinātu elektrības padevi līdz brīdim, kamēr līnija tiks atjaunota. “Sadales tīklu” darbinieki rosījās ātri, kritušie koki jau bija sazāģēti, lai piekļūtu trasei. Pretī brauca tehnika ar stabiem un citu nepieciešamo, lai sāktu atjaunošanas darbus.

Šķūņa jumtam vairākās vietās norauts šīferis, koki izgāzti arī mājas pagalmā, pamatīgi cietušas ābelītes. Aizbraucam arī uz vietu, kur “Mārkulīčos” notiek sacensības, nometnes, pasākumi. V. Jaunzems secina, ka vējš pūtis ļoti interesanti, jo telts – nojume pļavas vidū – palikusi neskarta, bet turpat blakus koki izgāzti ar sak­nēm.

“Pavisam nesen te notika nometne “Vanaga acs”, labi, ka nekas tāds nenotika tajā laikā. Pirm­dienas notikums rāda, ka jābūt gatavam arī šādiem pavērsieniem, nepieciešamības gadījumā cilvēki ātri jāved prom no kokiem. Kri­tiskos mirkļos jau domas strādā ātri, lēmumi tiek pieņemti zibenīgi, izvērtējot prioritātes,” saka V. Jaunzems.

Desmit trakās minūtes jau ir vēsture, bet paies vēl ilgs laiks, kamēr tiks likvidētas vēja radīto postījumu sekas.
“Labi, ka viss notika tik ātri, bail pat domāt, kas varēja notikt, ja vējš pūstu ilgāk,” piebilst Vilnis.

Pirmdienas pēcpusdienā Facebook parādījās video, kurā iemūžināts vētras uzbrukums krodziņam “Zandarts”, kas atrodas šosejas Inčukals – Valmiera malā pie Braslas upes. Video, kas ilgst apmēram divas minūtes, redzams, kā darbinieki cenšas glābt terases aprīkojumu. Pa gaisu lido krēsli, SUP dēļi, tiek gāzti galdi, gāzes apsildes iekārtas, saplēsti lielie lietussargi Nepilnu divu minūšu laikā terase pārvērtusies līdz nepazīšanai. Kad “Druva” vakar paviesojās krodziņā, par vēja nedarbiem liecināja vien sasistie lietussargi, nolauztā egles galotne. “Zan­darta” vecākais viesmīlis Al­vils Zauers stāsta, ka viss noticis pēkšņi: “Ritēja ikdienas darbs, sāka pilināt lietus, pūst vējš un aicināju viesmīles lūgt, lai viesi iet iekšā. Pats devos talkā novākt salvetes, sāls un piparu traukus, nolaist lietussargus. Taču līdz lietussargu nolaišanai netikām, uznāca tāds pūtiens, ka mukām prom, jo sapratām, nav mūsu spēkos ko mainīt. Kādās 20 sekundēs terases aprīkojums burtiski tik nonests.

Pēc dažām minūtēm atkal saule un bezvējš. Labi, ka saimnieks pats bija klāt, ja viņš atbrauktu pēc tam un redzēto to postažu, viņš taču neticētu mūsu stāstam.”

Uzfilmētais video kalpos ne tikai atmiņām par pirmdienas pēcpusdienu, bet noderēs arī, lai tiktu pie jauniem lietussargiem. Kad sazinājušies ar piegādātājiem, viņi neticējuši, ka nav paspēts nolaist. Tad aizsūtīts video, un viņi atzinuši, ka šoreiz tiešām nav bijis iespējams pretoties tādam vēja spēkam. Vētrā cietuši seši lietussargi, cits aprīkojums, zaudējumi vēl neesot aprēķināti.

A. Zauers neslēpj atvieglojumu, ka viss beidzies bez smagākām sekām: “Nekad negaidīsi, ka kas tāds var notikt. Labi, ka izdevās no terases prom dabūt apmeklētājus un ka pie krodziņa augošie koki izturēja, nolūza vien egles galotne. Kaut kas tāds pirmo reizi piedzīvots. Būtu interesanti zināt, kāds bija vēja ātrums?”

Jāteic, ka šis tiešām laikam bijis lokāls negaiss, jo Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra mājaslapā nav nekas minēts par šo vētru.

Uzņēmuma “Sadales tīkls” pārstāve Tatjana Smirnova informē, ka 30.jūlijā spēcīgā vēja laikā Pārgaujas novadā reģistrēts viens vidējā sprieguma 20kV (kilovoltu) un viens zemsprieguma 0,4kV elektrotīkla bojājums: “Vidējā sprieguma elektrotīkla bojājums ietekmēja elektroapgādi 254 klientiem. “Sadales tīklu” operatīvā izbraukuma brigāde nekavējoties uzsāka darbu, lai lokalizētu elektrotīkla bojājuma vietu un klientiem pēc iespējas ātrāk atjaunotu elektroapgādi, un plkst. 22.05 visiem elektroapgāde atjaunota. Pārbaudot elektrotīklu, konstatēts, ka spēcīgā vēja ietekmē vidējā sprieguma gaisvadu elektrolīnijas vados iegāzti koki un bojāti četri elektrolīnijas balsti. Ņemot vērā bojājuma raksturu un sarežģītību, AS “Sadales tīkls” personāls arī vakar turpināja darbu, lai atjaunotu elektrotīklu. Bojājumus pilnībā bija plānots novērst otrdienas laikā.