Ziņas

Sabiedrība

Dāvāt cerību un ticību labajam

Dāvanas. Anta Kampenusa (no kreisās) un Laila SkujiņaFoto: Māris Buholcs

Latvijā sākusies labdarības akcija “Zvaigzne austrumos”, kuras mērķis ir sagatavot 3000 dāvaniņu sīriešu un irākiešu bēgļu bērniem.

Akciju organizē baptistu mācītājs Pēteris Eisāns no biedrības “Baltic Global Initiative”,

tajā iesaistās visa Latvijas kristīgā kopiena, aicinot piedalīties ikvienu.

Kā norāda akcijas rīkotāji, sīriešu un irākiešu bēgļu krīzi ANO nodēvēja par lielāko humāno katastrofu pēdējās dekādēs: “Varētu jau domāt, ka viņi tālu un mēs Latvijā neko nevaram viņu labā darīt. Individuāli palīdzēt gandrīz neiespējami, bet , visiem sadarbojoties, varam izdarīt pietiekami daudz. Nevaram palīdzēt visiem, bet katrs var palīdzēt kādam.” P. Eisāns sazinājies ar Marka draudzi Jordānijas galvaspilsētā Ammānā, kas jau vairākus gadus kalpo bēgļiem –kristiešiem un musulmaņiem. Pēdējā gada laikā viņi kalpojuši vairāk nekā 3000 ģimenēm, un izjūt lielu vajadzību pēc dāvanām bērniem, lai kaut nedaudz iepriecinātu šausmās, kas bēgļu bērniem jāpiedzīvo.

Labdarības akcijā iesaistījusies arī Cēsu Sv. Jāņa draudze, aicinot uz labdarību ikvienu. Brīvprātīgās Laila Skujiņa un Anta Kampenusa stāsta, ka ikviena spēkos ir dāvāt prieku kādam bērnam: “Ko varam darīt mēs? Ģimene, klase, vairāki kaimiņi vai draugi kopā var nolemt piepildīt vienu vidēja izmēra kurpju kasti ar daudzveidīgām dāvanām. Sākumā izlemiet, kam dāvana domāta, –

vai tas būs zēns vai meitene, kādā vecuma grupā (2-4 gadi, 5-9 gadi, 10-14 gadi). Katrā kastē noteikti būtu vēlama mīkstā rotaļlieta, lai kara traumētajiem bērniem būtu kāds mīļuma priekšmets. Vēl iederētos lecamauklas, mašīnas, bumbiņas, puzles, zīmuļi, krītiņi, flomāsteri, zīmēšanas burtnīcas. No praktiskām lietām var noderēt cepures, cimdi, šalles, siltas zeķes, zobu birstītes, zobu pastas, ziepes. Pusaudžiem patiktu kāds T-krekls vai greznumlietiņas (krellītes, rokassprādzes, matu gumijas). Noteikti var pievienot kārumus – ledenes vai gumijlācīšus. Derēs arī svece vai kartīte. Katrā ziņā nesūtiet lietotas vai salauztas mantas.

Tā kā tā ir islāma kultūra, svarīgi saprast, ko nevajadzētu sūtīt. Viņiem nav pieņemts attēlot cilvēku, tāpēc lelles nesūtiet. Suns un cūka ir nešķīsti dzīvnieki, tāpēc šādas mīkstās mantiņas nederēs. Tāpat nebūs piemēroti rotaļu ieroči, šķidrumu saturoši, viegli plīstoši priekšmeti, konfektes, kas kūst vai bojājas.”

A. Kampenusa stāsta, ka ģimenē kopā ar bērniem vienu dāvanu kasti jau sagatavojuši: “Bērni ar prieku iesaistījās, aplīmējot kasti, palīdzot sakārtot tajā mantas. Visticamāk, sagatavosim vēl vienu, jo ģimenē ir divi bērni, lai dāvanas tiek no katra. Šis ir īstais laiks kādu iepriecināt, un, gatavojot dāvanu, saproti, ka ir kāds, kas to ļoti gaida.

Kad paciņas nokļūs Jordānijā, akcijas rīkotāji atsūtīs fotogrāfijas, kā veicies, un kāds varbūt bildēs pamanīs, kā viņa dāvana nonāk konkrēta bērna rokās.”

Arī L. Skujiņa norāda, ka viena dāvanu kaste jau sagatavota, plānots izveidot vēl vienu: “Ar māsu Sigitu vienojāmies, ka jānosūta divas kastes, lai tiek gan kādam puisītim, gan meitenītei.”

Ja ir vēlme, dāvanu kastei var pievienot savu kontaktinformāciju un e-pastu. Šī informācija netiks nosūtīta, bet biedrība varēs informēt par sūtījuma gaitām bēgļu nometnēs Jordānijā.

Dāvanu kasti nevajadzētu ļoti rūpīgi iesaiņot, jo pirms nosūtīšanas tiks pārbaudīts, vai tajā nav kas neatbilstošs. Iespējams, ka tās tiek pārbaudītas arī muitā.

Abas brīvprātīgās stāsta, ka vienojušās ar kurpju veikaliem Cēsīs Rīgas ielā un lielveikalā “Globuss”, tur cilvēki var saņemt tukšas kurpju kastes, ja mājās tādu nav.

Katram dāvanas gatavotājam lūgums ziedot piecus eiro, pārskaitot tos uz biedrības “Baltic Global Initiative” kontu, kas

norādīts uz plakātiem vai akcijas mājaslapā. Šie līdzekļi nepieciešami, lai dāvanas nogādātu galamērķī. Paredzēts, ka dāvanas galamērķi sasniegs Zvaigznes dienā. Tāpēc akcijas nosaukums ir “Zvaigzne austrumos”.

“Ja kāds nav ar internetbanku uz tu, var nākt uz Cēsu Sv.Jāņa baznīcu ziedot šo naudu. Mēs reģistrēsim, kurš samaksājis, un no draudzes konta pārskaitīsim uz akcijas rīkotāja kontu. Ja nav laika gatavot dāvanu kasti, var ziedot naudu, arī dāvanu gatavotāji var ziedot vairāk, par šo naudu tiks nopirktas siltas segas. Jordānijā nav apkures, tāpēc arī tur ziemā ir auksti,” stāsta L. Skujiņa.

Informācija par akciju “Zvaigzne austrumos” atrodama mājaslapā zvaigzneaustrumos.lv, visu nepieciešamo var uzzināt, kā arī ziedot naudu Cēsu Sv. Jāņa baznīcā pirms un pēc dievkalpojumiem, vai arī šo sestdien, kad notiks Adventes laika ieskaņas pasākums. Tajā būs prezentācija par akciju, kurā varēs uzzināt visu nepieciešamo. Informācija

pieejama

arī Cēsu Izstāžu namā, jo tieši tur līdz 12.decembrim jānodod šīs dāvanas. Protams, var atstāt arī Cēsu Sv. Jāņa baznīcā.

Jānis Gabrāns