Ziņas

Sabiedrība

Dāvana Cēsu bērnudārziem

Noderīga dāvana. Cēsu Rotary kluba prezidente Māra Majore – Linē (no kreisās) nodod rokas mikroskopus 4.pirmsskolas izglītības iestādes pedagoģēm Sabīnei Kalniņai un Andželai Ozoliņai – Vīksnei.Foto: Jānis Gabrāns

Cēsu novada pirmsskolas izglītības iestādes saņems noderīgu dāvanu no Cēsu Rotary kluba – rokas mikroskopus. Tas īstenots kluba iniciētā projekta “Mikroskopi mazajiem pētniekiem” ietvaros ar moto “Mēs redzēsim vairāk!”.

Kā stāsta Cēsu Rotary kluba prezidente Māra Majore – Linē, projekts aizsācies, uzklausot 4.pirmsskolas izglītības iestādes pedagogu Sabīnes Kalniņas un Andželas Ozoliņas – Vīksnes radošās idejas. Audzinātājas vērsušās pie Rotary kluba ar lūgumu atbalstīt kādu no ierosmēm tehnoloģiju iegādē.

“Viņām bija vairāki piedāvājumi, kas noderētu bērniem,” saka M. Majore – Linē. “Apdomājot ideju, tā auga un izvērtās projektā, ko šobrīd īstenojam. Bērniem šajā vecumā ir neremdināma interese par to, kas notiek dabā. Viņi vēlas rast atbildes uz lielajiem jautājumiem – kā?, kādēļ?, kādā veidā?, kur? -, tās meklējot mājās, bērnudārzā, citur. Uzskatām, ka šo zinātkāri noteikti vērts atbalstīt, lai jaunā paaudze veidojas zinoša, motivēta un ar daudzpusīgām interesēm. Mūsu projekta mērķis ir bērnos rosināt interesi par pētniecību un zinātni. Zinām, ka pirmsskolas izglītības iestādēs tiek ieguldīts liels darbs, lai bērni būtu zinoši par norisēm dabā. Ar šo dāvanu vēlamies sniegt atbalstu pedagogiem un bērniem, lai ir vēl radošākas un interesantākas nodarbības.”

Cēsu Rotary klubs kopumā sagādājis 33 rokas mikroskopus, kas tiks nogādāti visām 11 Cēsu novadā esošajām pirmsskolas izglītības iestādēm vai speciāli izveidotajām pirmsskolas izglītības grupām. Ar rokas mikroskopiem ir ērti darboties, tajos var redzēt 20 – 60 reižu palielinājumā. Ar to palīdzību bērni varēs pētīt šķiedras, dažādus materiālus, lapas, ziedlapas, kukainīšus, virsmas.
Pirmās dāvinājumu – četrus rokas mikroskopus – saņēma idejas autores no Cēsu pilsētas 4.PII S. Kalniņa un A. Ozoliņa – Vīksne. Viņas atzīst, ka vecāko grupu bērni ir tiešām zinātkāri, viņus interesējot dabā notiekošie procesi. Grupiņā kopīgi audzējot vīngliemežus, kas sadējuši oliņas, un tagad visi gaidot mazo gliemezīšu izšķilšanos.

“Mūsu āra laukumā bērni izlasījuši visas sliekas,” stāsta S. Kalniņa. “Piedalījāmies “URDAS” projektā, kur bija jātaisa slieku komposts, un bērni to uztvēra ļoti nopietni, viss laukums vienās bedrēs no slieku meklēšanas.”

Uz jautājumu, vai tas nozīmē, ka grupiņās bērniem vajag ne tikai rotaļlietas, bet arī pētniecības ierīces, S. Kalniņa norāda, ka daž­brīd tās vēl svarīgākas par rotaļlietām, kas nemaz tik daudz nesaistot.
Abas cer, ka šis ir tikai sākums un būs citi atbalstītāji, kuri uzdāvinās vēl kādas ierīces apkārtējās pasaules iepazīšanai, piemēram, teleskopu, lai tumšajā gadalaikā var pētīt mēnesi.
“Mums ideju netrūkst, ja tik būtu iespēja tās visas realizēt,” smejot saka A. Ozoliņa – Vīksne.

Lielāko daļu nepieciešamās summas Cēsu Rotary kluba biedri ziedoja paši, sakot paldies arī SIA “Vanags un partneri”, kas finansiāli atbalstīja šo projektu, lai rokas mikroskopu pietiktu visiem novada bērnudārziem.