Ziņas

Sabiedrība

Dāvā sirsnību karā cietušiem bērniem

Cēsu centrā. Cēsnieki no “Rotari” kluba kopā ar ļoti gaidītiem ciemiņiem - bērniem no Ukrainas, kuri, baudot sirsnību, Latvijā cenšas atgūties no kara šausmām.Foto: Māris Buholcs

Cēsnieki uzņēmuši ciemos bērnus, kuri piedzīvojuši kara šausmas Ukrainā un tagad ir Latvijā, lai izietu rehabilitācijas kursu.

Bērni ir vecumā no septiņiem līdz 15 gadiem – vēl viena grupa no šogad Latvijā uzņemtajiem 60 bērniem. Viņi varējuši pabūt sanatorijā Jūrmalas kūrortā. Par bērnu viesošanās dienu Cēsīs rūpes uzņēmās Cēsu “Rotari” kluba dalībnieki. Kluba ieceres atbalstīja vēl virkne cēsnieku. Bērni, kuriem karš jau atņēmis tēvu vai māti, sajuta rūpes, sirsnību un saņēma atmiņā paliekošus jaukus iespaidus.

Pirmo reizi nonākot Cēsīs, bērnu grupa un abas skolotājas priekšstatu par seno pilsētu vispirms guva no putna lidojuma, paraugoties no pils torņa augšas, iepazīstot viduslaiku pilsdrupas. Cēsu pilsētai raksturīgos siluetus jau pēc stundas bērniem bija iespēja zīmēt un izkrāsot uz T krekliņiem. Latvijas bērnu iecienīto krekliņu apdrukāšanu ciemiņiem ierādīja Cēsu Bērnu un jauniešu centra skolotāja Sarmīte Radziņa kopā ar trīs audzēknēm. Radošajā darbnīcā, kurai telpas bija izraudzītas bērnu centrā Z(in)oo, līdzi darbojās arī rotarieši Mārīte Raudziņa, Kārlis Tomsons, Varis Ādamsons, Jānis Martinsons. No krāsām, kas bija piedāvātas krekliņu apdrukai, pusaudžu gadus sasniegušie viesi izvēlējās divas – dzelteno un zilo – un Cēsu siluetam piešķīra Ukrainas nacionālā karoga krāsas.
“Bērni kā jau bērni ilgi nespēj būt mierā. Viņiem nepieciešams kustēties, tāpēc esmu priecīga, ka cēsnieki tādas iespējas ir sagādājuši,” par ekskursiju Cēsīs un darbības pilnajām stundām “Z(in)oo” centrā bija gandarīta grupas pavadone Aļona Dronova, sabiedriskās organizācijas “Patriotisma korpuss” locekle Ukrainā. Viņa kopā ar kolēģi, dodoties ārpus Ukrainas, uzņēmās atbildību par bērniem, kuri guvuši lielas traumas – katram karā zaudēts tēvs vai māte. Bērni uz rehabilitāciju Latvijā sapulcināti no dažādām Ukrainas vietām: no galvaspilsētas Kijevas un no Doņeckas, kur puse piedzīvotāju – pusmiljons – devušies bēgļu gaitās; arī no Mariupoles, no kuras frontes līnija ir tikai desmit kilometri. Bērni pieredzējuši, ka pilsētu apšauda, iet bojā ģimenes locekļi.

“Esiet sveicināti Latvijā un Cēsīs”, tādus sveicienus Ukrainas bērni saņēma uz atklātnītēm, kuras zīmējuši Cēsu Pastariņa skolas audzēkņi, jo arī šī skola iesaistījusies atbalsta akcijā. Suvenīrus atmiņai bija gādājuši Cēsu rotarieši, tajā skaitā no Rīgas Pedagoģijas un vadības akadēmijas Cēsu filiāles, Vides risinājumu institūta. Pie pusdienu galda, dāvanas saņemot, 4. klases skolniece Alla Jefremova no Mariupoles pretī dāvināja dzejoli. Tas skanēja ukraiņu valodā, bet cēsniekiem uzreiz bija skaidrs, ka caur dzeju meitene nopietni stāsta par ukraiņu zemi, tās svētumiem un skaistumu.

Gada sākumā Rīgā Rīdzenes “Rotari” kluba biedri nākuši klajā ar aicinājumu savākt līdzekļus Ukrainas karā cietušajiem bērniem, lai viņi kādu laiku varētu uzturēties Latvijā. “Bērni neizraisa karu, bet tajā cieš,” uzsvēra Kārlis Tomsons, stāstot, kā Latvijā un Cēsīs rīkojušies, lai piedalītos atbalsta akcijā. “Tapa mūsu valstī vēl nebijis “Rotari” klubu kopīgs projekts. To atbalstīja arī “Rotari” klubi no citām valstīm. Jūrmalā tika sarīkots labdarības koncerts “Kara bērni” arī ar operzvaigžņu piedalīšanos. Rezultātā sešiem desmitiem Ukrainas karā cietušajiem bērniem bija iespēja nodrošināt rehabilitāciju Dubultu sanatorijā.”

Sadarbībā ar Latvijas vēstnieci Ukrainā Agritu apzināti daudzi bērni, kuriem kāds no tuviniekiem kritis karā. Ar vēstniecības atbalstu noformētas pases un vīzas.

Latvijas “Rotari” klubu dalībnieki ir pateicīgi, ka viņu iniciatīvu atbalstījuši kolēģi no klubiem Zviedrijā, Lietuvā un Igaunijā, Ukrainā, ASV, Norvēģijā un Vācijā. Lai gan klubi apvieno daudzu profesiju pārstāvjus, visiem ir kopīgs mērķis – sniegt humāno palīdzību, veicināt mieru un labu gribu visā pasaulē.

Cēsīs pavadītās dienas izskaņā bērni no Ukrainas Amatas novada “Rakšu” saimniecībā iepazina dažādus dzīvniekus, arī mūsu platuma grādiem eksotiskus. Pirms došanās uz Jūrmalu ciemiņi vēl tika pacienāti ar pankūkām. Uz atvadām tapa ukraiņu un latviešu kopīgs foto pie Ukrainas karoga. Vēl nedēļa, un tad beigsies viņu rehabilitācijas kurss.