Ziņas

Sabiedrība

Daudzviet Vidzemē dzeramajam ūdenim noteiktas pazeminātas kvalitātes prasības

Foto: publicitātes

Latvijā 65 teritorijās pa centralizētu ūdens apgādes sistēmu piegādātajam dzeramajam ūdenim noteiktas pazeminātas nekaitīguma vai kvalitātes prasības, liecina Veselības inspekcijas (VI) apkopotā informācija. Dzeramā ūdens kvalitātes neatbilstības gadījumā inspekcijai ir tiesības piemērot pazeminātas ūdens kvalitātes prasības – īpašās normas -, ja tas nerada apdraudējumu patērētāju veselībai un attiecīgajā teritorijā citādā veidā nav iespējams nodrošināt dzeramā ūdens piegādi iedzīvotāju vajadzībām, kā arī – ja ūdens kvalitātes pasliktināšanos nav iespējams novērst 30 dienu laikā. Dzeramā ūdens īpašās normas tiek piešķirtas uz laiku līdz trīs gadiem.

Patlaban visvairāk jeb septiņas teritorijas, kurās pa centralizētu ūdensapgādes sistēmu piegādātajam dzeramajam ūdenim noteiktas pazeminātas kvalitātes prasības, ir Saldus novadā, sešas – Grobiņas novadā, piecas – Amatas novadā, pa trim – Daugavpils, Gulbenes, Jūrmalas, Rēzeknes un Ventspils novados, pa divām – Burtnieku, Ciblas, Kokneses, Krāslavas, Neretas, Ogres, Talsu un Vārkavas novados, bet pa vienai šādai vietai ir Aglonas, Beverīnas, Carnikavas, Durbes, Inčukalna, Jaunjelgavas, Jaunpils, Jelgavas, Kuldīgas, Krāslavas, Limbažu, Lubānas, Līvānu, Madonas, Rucavas un Tukuma novados.

Vairumā gadījumu iemesls īpašā statusa piešķiršanai ir palielināts dzelzs daudzums ūdenī. Atsevišķos gadījumos arī palielināts amonija, sulfāta un mangāna saturs.

Būtiski, ka no minētajām 65 dzeramā ūdens vietām 25 īpašais statuss noteikts jau otro reizi, bet 19 – trešo reizi.

Lūgumu noteikt īpašās normas VI iesniedz komersants, ūdens piegādātājs, pašvaldība vai cits iesniedzējs. Savukārt VI pienākums ir sniegt atzinumu par ūdensapgādes sistēmā konstatēto apdraudējumu cilvēku veselībai un veicamajiem korektīvajiem pasākumiem.

Īpašo normu piemērošanu var pagarināt divas reizes – katru reizi vēl uz trijiem gadiem, tomēr šajā gadījumā VI ir jāiesniedz Eiropas Komisijā nepieciešamības pamatojums. Tāpat VI ir jāziņo EK par katru ūdens piegādātāju, kam noteiktas īpašas normas un kas dienā vidēji piegādā vismaz 1000 kubikmetrus ūdens vai apgādā ar to vairāk nekā 5000 cilvēku.