
Laukos cilvēki steidz apdarīt rudens darbus. Izmanto siltās dienas un rosās piemājas dārzos. Tiek rakti kartupeļi, ravētas un pārstādītas zemenes, kā arī stādīti ķiploki. Cilvēki bilst, ka vasaras īsti neesot nemaz bijis, bet rudens pienācis tāpat, un priecājas par ražu, ko izdevies izaudzēt.
Jānis un Dzintra Stūri rosās pa dārzu. Jārok kartupeļi. Tos šogad gan ūdensžurkas, gan kāpuri apskādējuši. Bet neko darīt, katru gadu jau nevarot būt laba raža – nosaka saimnieki.
Saimniece stāsta, ka pupiņas gan esot izaugušas brangas. Tāpat bijis daudz gurķu, ka spējusi vien padalīt Ģikšu ļaudīm. Tagad vēl meitai būšot ko uz Kuldīgu vest.
“Šogad ļoti labi auga tomāti. Tāpat nesūdzamies par burkāniem. Tā ka pagrabs pildās,” saka Dzintras kundze.
Savukārt Jānis bilst, ka liels pārsteigums otro gadu esot dārzā augošais valriekstu koks. Stādu viņi pirms desmit gadiem iegādājušies Lēdurgas dendroloģiskajā parkā.
“Pagājušajā gadā nolasījām vienu spaini valriekstu. Nemaz nebijām domājuši, ka koks izaugs tik varens un varēsim ēst riekstus. Šogad izskatās, ka raža būs vēl lielāka,” saka Jānis un rāda lielos, zaļos riekstu ķekarus. Saimnieks teic, ka rieksti vēl neesot gatavi. Pēc kādām nedēļām tie sāks birt zemē. Zaļais apvalks palikšot melns, tad no tā jāizloba valrieksts, kādu čauliņā esam raduši redzēt veikalu plauktos.
“Rieksti tiešām garšīgi. Koks ir labi ieaudzis, izskatās, ka arī Latvijas vasaras un ziemas tas var izturēt. Šis mums tāds prieks un brīnums,” saka Jānis, bilstot, ka ziedus gan valrieksta kokam nav manījis.
Saimnieki bilst, ka šogad pirmo reizi arī kastaņai būs kastanīši. Arī esot pagājuši daudzi gadi, kamēr koks izaudzis. Šogad pirmo gadu ziedējis, un nu kādus septiņus kastaņus var saskatīt.
“Pīlādžu gan šogad mums nav. Nezinu, par ko tas liecina, bet nevienas pašas ogas kokā nav,” teic Dzintra. Viņa gan neņemas prognozēt ne rudens, ne ziemas laikapstākļus. Vien nosaka, ka vasara un rudens ir jauks laiks, jo tad var rosīties pa dārzu un siltumnīcām.