Ziņas

Sabiedrība

Darbu sāk jauns sociālās aprūpes centrs

Ikdienas darbs - atbildīgs. Sociālā aprūpes centra “Sērmūkši” aprūpētāja Ineta Laurinoviča gādā par Vladimiru un arī citiem centra klientiem, lai viņi ik dienu justos labi.Foto: Madara Ozoliņa

Šomēnes Amatas novadā durvis vēris sociālās aprūpes centrs “Sērmūkši”. Pirmie tā klienti jau iekārtojušies.

Lai īstenotu iecerētos plānus, pagājušā gada nogalē bijušajā Sērmūkšu pamatskolā noritēja intensīvs darbs pie telpu remonta un telpu iekārtošanas. Šobrīd darbi ēkas pirmajā stāvā pabeigti, un, kā plānots, no 1. februāra aprūpes centrs “Sērmūkši” sācis uzņemt klientus. “Esam uzsākuši darbību tā, kā iepriekš bijām plānojuši, no februāra sākuma. Darbu sākam pa etapiem: pirmais stāvs ir pilnībā pabeigts, otrajā stāvā vēl norit remontdarbi, to plānojam atvērt marta sākumā. Iesaistoties paš­valdībai, paveikts tiešām liels darbs – ēkā atjaunoti visi sanitārie mezgli, kā arī, lai cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem būtu ērtāka pārvietošanās, uzstādīts pacēlājs, kas palīdz izkļūt no ēkas, drīzumā tiks ierīkots arī otrs, kas nodrošinās nokļūšanu uz ēkas otro stāvu. Pirmajās divās nedēļās centrā iekārtojušies seši klienti, četri no tiem ir Amatas novada iedzīvotāji,” par jaunā aprūpes centra izveidi stāsta sociālās aprūpes centra “Sērmūkši” un biedrības “Labāka rītdiena” vadītāja Evija Jēkabsone.

Pirmās divas nedēļas pagājušas, klientiem iepazīstoties gan savstarpēji, gan arī ar jauno personālu. “Pirmajā nedēļā tik tiešām viens ar otru apradām. Mūsu klienti iepriekš bijuši citos aprūpes namos, blakus bijuši citi cilvēki. Protams, viņiem ir nepieciešams laiks, lai iedzīvotos un uzticētos. Otrajā nedēļā jau rīkojām pirmo kopīgo koncertiņu,” stāsta Evija, uzsverot, ka aprūpes centrs, lai nodrošinātu klientu labsajūtu, rīkos dažādas aktivitātes. Tiek plānotas nodarbības un ekskursijas. Centra vadītāja teritorijā vēlas ierīkot dārziņu, kur klienti varētu darboties – paši audzēt dārza labumus.

E. Jēkabsone informē, ka divas reizes mēnesī aprūpes centru apmeklēs kapelāns. Darbu drīzumā uzsāks arī psihologs. “Cilvēku dzīvesstāsti ir visdažādākie. Seni­o­riem patīk, ja ar viņiem aprunājas, uzklausa. Tas ir vajadzīgs,” pārliecināta ir E. Jēkabsone.
Šobrīd aprūpes centrā strādā deviņi cilvēki, bet, atveroties ēkas otrajam stāvam, darbavietas tiks nodrošinātas vēl vismaz pieciem darbiniekiem. Starp nodarbinātajiem ir arī pavāri, jo, nodrošinot ēdināšanu, netiek izmantoti ārpakalpojumi. “Dienā ir četras ēdienreizes. Tas, ka ēdienu gatavo centrā pašu darbinieki, man šķiet daudz mīļāk un mājas virtuvei tuvāk. Mēs klientiem vēlamies radīt ģimenisku sajūtu, tādēļ iespēju robežās visu darām uz vietas,” stāsta E. Jēkabsone.

Sociālās aprūpes centrs “Sērmūkši” sācis sadarbību arī ar Skujenes pagasta ģimenes ārstu, kura uzraudzībā būs klientu veselības stāvoklis. “Tas ir daudz ērtāk un vieglāk nekā tad, ja katram klientam būtu savs ģimenes ārsts,” skaidro centra vadītāja.

Lai arī centrs darbojas vien divas nedēļas, vadītājai nākotnes plāni ir jau skaidri: “Kā jau tas mēdz notikt, centra izveides procesā ir arī kas mainījies. Sā­kotnēji mums bija plāns otrajā stāvā nodrošināt krīzes centra pakalpojumus. Esam to nedaudz atlikuši. Tomēr pavisam drīz pie mums būs iespējams saņemt deinstitucionalizācijas pakalpojumu “Atelpas brīdis”, kas paredzēts ģimenēm, kurās aug bērni ar funkcionāliem traucējumiem. Šim pakalpojumam tiks nodrošinātas piecas gultasvietas. Viens klients šo bezmaksas pakalpojumu varēs izmantot līdz 30 diennaktīm gadā. Primāri tiks apkalpoti Amatas novada iedzīvotāji. Tā kā mūsu novadā ir cilvēki, kuriem šis pakalpojums būtu nepieciešams, tad izlēmām, ka vispirms strādāsim pie tā, kas mūsu iedzīvotājiem ir aktuāls. Tāpat sekoju līdzi organizācijām, kas sadarbojas ar aprūpes namiem. Viena no tādām ir labdarības biedrība “NSUS”, kas piedāvā “Eņģeļu pasta” un kanisterapijas pakalpojumus. Plānojam drīzumā uzsākt sadarbību,” par nākotnes plāniem stāsta sociālo pakalpojumu centra “Sērmūkši” vadītāja Evija Jēkabsone. Viņa arī pastāsta, ka klientus labprāt apciemo radinieki, tomēr šobrīd tas neesot iespējams, jo centrā esot noteikta gripas karantīna.

Annai Šķesterei ir 87 gadi. Viņa ir Amatas novada iedzīvotāja un no pansionāta Ērgļos pārnākusi uz jauno aprūpes centru “Sērmūkši”. “Par pansionātu, kurā ikdienu pavadīju iepriekš, neko sliktu nevaru teikt – man ļoti patika. Bet uz šejieni vēlējos, jo Sērmūkši ir mana dzimtene, te viss lielākoties ir pazīstams. Pagājušas pirmās divas nedēļas šeit, un varu teikt tikai to labāko. Par mums ļoti labi rūpējas. Kad zvanu radiem un draugiem, es viņiem godīgi saku, ka šeit jūtos kā mājās,” priecīga ir Anna.

Par viņas un citu klientu labsajūtu jau divas nedēļas gādā aprūpētāja Ineta Laurinoviča: “ Mums solīja, ka darbs sākotnēji tiks piedāvāts vietējiem iedzīvotājiem. Un tas tā arī bija – esmu priecīga par iespēju, ka varu šeit strādāt, turklāt vien pāris soļu attālumā no mājas. Pirmās dienas gan biju nobijusies, jo līdz šim šādu darbu darījusi nebiju. Tas viss man bija kas jauns un neierasts. Ir jāpaiet nelielam laikam, kamēr katru klientu iepazīsti un saproti – kā ar katru strādāt. Bet man patīk – esmu ļoti priecīga un pateicīga par šo iespēju. Tā kā mani bērni agrāk, kad te darbojās Sērmūkšu pamatskola, mācījās, tad man vislielākais prieks, ka ēkai atrasts tik lielisks pielietojums, tā nestāvēs tukša, tajā būs rosība.”

Kopumā pansionātā plānots nodrošināt 30 gultasvietas. Sociālās aprūpes centrs ir maksas pakalpojums. Amatas novada iedzīvotājiem maksa par pakalpojuma saņemšanu ir 530 eiro mēnesī, citu novadu iedzīvotājiem 540 eiro mēnesī, ja cilvēks par sevi var parūpēties pats, un 560 eiro mēnesī uz gultas guļošiem klientiem.