Ziņas

Sabiedrība

Darbi iekavējas

Siltina ārsienas. AREI Priekuļu pētniecības centra darbinieki cer, ka remontdarbi pavasarī tiks pabeigti un ēka iegūs mūsdienīgu vizuālo tēlu. Foto: Marta Martinsone -Kaša

Agroresursu un ekonomikas institūta ( AREI) Priekuļu pētniecības centra ēkā turpinās remontdarbi. Pētniecības centra vadītājs Varis Dedumets stāsta, ka projektēšana, iepirkumu procedūra un laiks līdz reālu darbu uzsākšanai bijis sarežģīts, lai gan iecerēts, ka decembra vidū Priekuļu pētniecības centra laboratorijas ēka iegūs mūsdienīgāku izskatu, darbi aizkavējušies par apmēram četriem mēnešiem.

Valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ darbi nav apturēti, tos veic vietējie uzņēmēji, ir pārliecība, ka viņi ievēro drošību un darbinieki uz ārvalstīm nav ceļojuši. “Šobrīd laboratorijas ēkai tiek klāts jumts, nosegta ir apmēram trešā daļa no tā kopplatības un turpinās ēkas ārsienu siltināšana. Pēc sākotnējām prognozēm finiša taisne bija plānota aprīļa beigās, tagad redzam, kā viss iekavējas. Ceram, ka neizsludinās ierobežojumus attiecībā uz būvniecību. Ja tomēr valdība nāks klajā ar vēl kādām ierobežojošām prasībām “Covid-19” dēļ, darbus nāksies apturēt, tad jau grūti prognozēt, kad objektu pabeigs.”

Ja būvuzņēmēji būtu sākuši darbus vasarā, kā bija ieplānots, iespējams, pavasarī jau varētu strādāt skaistā ēkā. V. Dedumets stāsta, ka kavēšanās saistīta ar to, ka vasaras celtniecības firmām ir viskarstākais darba periods: “Gribējām, lai darbus veic viena firma, jo tā būtu parocīgāk plānot pasākumus, bet iepirkums paliek iepirkums, sanāca, ka daļu darbu veiks “Bazalts”, daļu cita firma. Viss ir nedaudz ačgārni, bet, ejot cauri iepirkuma sistēmai, tāds ir rezultāts. Turklāt uzņēmēji, plānojot sezonu, visiem projektiem piesakās jau janvārī, februārī, līdz ar to, izsludinot konkursu pavasarī, ir ļoti grūti kādu dabūt, jo firmas aizņemtas, tāpat arī apakšuzņēmēju un darbinieku vienkārši trūkst.”
Lai gan šī ziema nebija auksta, laikapstākļi tik un tā nelutināja – daudz lija, dažbrīd piesala. “Pro­tams, celtnieki “ķēra” labās dienas, bet viss notiek gliemeža ātrumā. Daži darbi pārklājas. Būv­niecības procesā atrod arī vecas kļūmes, ēka ir sena, vietām parādījušās plaisas, remonti ievelkas. Šobrīd izskatās, ka aprīļa beigās būs nomainīts jumts un nosiltinātas ārsienas. Kas attiecas uz iekštelpām, komunikācijām un teritorijas savešanu kārtībā, tur viss var iekavēties līdz pat vasaras pirmajiem mēnešiem,” nopūšas vadītājs. Viņš atzīst, ka šādos apstākļos pētniekiem ir ļoti grūti strādāt, tāpēc V. Dedumets pateicas kolēģiem par sapratni un izturību.

Šobrīd saistībā ar “Covid-19″ daļa zinātnieku strādā attālināti, bet, tā kā tuvojas sējas darbi un zemnieki interesējas par sēklas iegādi, daļa personāla strādā uz vietas, klientus apkalpojot klātienē. Kā V. Dedumets saka: “Vīruss pavasari nav atcēlis.” AREI šo­brīd tiek veikti visi nepieciešamie piesardzības pasākumi, izvietoti paziņojumi par higiēnas prasībām, aicinājumi nedrūzmēties pie durvīm un telpās, bet pacietīgi nogaidīt, līdz priekšā esošais klients apkalpots. “Protams, esam atcēluši seminārus un citus ieplānotos pasākumus. Institūta darbinieki “satiekas” videokonferencēs, viens pie otra uz Stendi un Rīgu nedodamies,” informē V. Dedumets.

Pašlaik Priekuļu pētniecības centrā tiek realizēti divi energo­efektivitātes projekti par kopējo summu 997 437 eiro bez PVN. Nomainīta daļa ēkas logu, nosiltināti pamati. Ieplānota sienu, cokola, jumta un pārseguma siltināšana, logu un durvju nomaiņa, jumta maiņa, lietus novadsistēmas atjaunošana, tāpat arī ventilācijas uzlabošana un citi darbi. Siltināti tiks tikai pirmie trīs ēkas stāvi un ceturtā stāva grīda, jo ikdienā pēdējie divi stāvi atvēlēti noliktavām, tur kabinetu nav. Otrs projekts, kas izstrādāts līdztekus, saistīts ar iekštelpām un kosmētisko remontu, tiks arī savesti kārtībā sanitārie mezgli, izbūvētas dušas, mainīts grīdas segums.

Darbiem autoruzraudzību veic SIA “Projektēšanas birojs “Aus­tru­mi””, būvuzraugs ir SIA “Fla­ger”, bet būvdarbus veic SIA “Bazalts”.