Ziņas

Sabiedrība

Darba devējam rūp strādājošie

SIA “Ekju” līdzīpašnieks Agris Valdmanis atzīst: “Lai būtu noiets, būtiska ir kvalitāte. Tad var runāt par cenu. To uzņēmumā visi saprot."Foto: Marta Martinsone - Kaša

SIA “Ekju”, kas darbojas Amatas novadā, Ieriķos, saņēmis Valsts ieņēmumu dienesta balvu un Atzinības rakstu kā 2017.gada lielākais darbaspēka nodokļu maksātājs Vidzemes plānošanas reģionā mazo nodokļu maksātāju grupā (komercsabiedrība).

“Balva mums arī bija pārsteigums,” atzīst “Ekju” līdzīpašnieks Agris Valdmanis. Uzņē­mumā ražošanā strādā 150 strādnieki un vēl apmēram 20 administrācijā. “Ekju” nodarbojas ar dārza mēbeļu ražošanu.

“Kādreiz strādājošajiem svarīgākais bija vairāk nopelnīt. Mēs bijām tie, kuri regulāri maksāja algas, bija tādi strādnieki, kuri aizgāja, kur maksā vairāk. Vēlāk atgriezās – esot solīts vairāk, bet nemaksājot, pēdējos mēnešos vispār nesaņēmuši darba samaksu. Tā iekarojām stabilu algu maksātāju slavu, tagad arī nodokļu maksātāju,” pastāsta A.Vald­manis un atzīst, ka diemžēl netrūkst tādu, kuri aizvien nesaprot, kāpēc jāmaksā nodokļi. Ja esi strādājis, saņēmis algu aploksnē, grūti pierast, ka daļa algas jāsamaksā nodokļos. “ Ja visi maksātu nodokļus, labklājības līmenis valstī augtu. Mums jāmācās dalīties un jāredz rezultāts. Nodokļi ir šī iespēja,” pārliecināts “Ekju” līdz­īpašnieks.

Runājot par ekonomisko situāciju valstī, A. Valdmanis atzīst, ka izdzīvoti dažādi pārmaiņu laiki, sākot no brīvvalsts veidošanas, un tagad pamazām ir redzams, kā astoņkājiem taustekļi tiek apcirsti un uzvar veselais saprāts. “Kā pilsonis uzskatu, ka nodokļi jāmaksā, lai valsts funkcionētu, bet gribu, lai nauda tiek labi administrēta un tiek izlietota noteiktiem mērķiem. Trešo daļu algas samaksāju nodokļos, bet, aizejot pie ārsta, jāpierakstās rindā, jāmaksā OIK, nesaprotot, kur nauda paliek. Šīs situācijas cilvēkus atgrūž no nodokļu maksāšanas,” pārdomās dalās A.Valdmanis.

VID balva un Atzinības raksts arī apliecina, ka uzņēmums maksā konkurētspējīgas algas, no kurām tiek samaksāti nodokļi. Uz “Ekju” Ieriķos strādājošie brauc no plašas apkārtnes – Līgatnes, Taurenes, Cēsīm, Liepas, Ģikšiem. Paši kooperējas un brauc kopā.

“Patlaban kolektīvā notiek paaudžu maiņa. Ienāk jauni cilvēki ar citu domāšanu, enerģiski. Arī valdes priekšsēdētājs Māris Danieks mobilizē komandu. Pieņemot jaunus darbiniekus, būtiski, kāda ir izglītība, jo bez zināšanām ražošanā neiztikt, sapratnei jābūt,” pastāsta “Ekju” līdzīpašnieks un uzsver, ka nepārtraukti ikvienam – gan strādājošajiem, gan vadītājiem – ir jāmācās, jāseko līdzi jaunajam. Sadarbībā ar biedrību “Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera” un “Latvijas eksporta klasteris” uzņēmumā īsteno Eiropas Savienības struktūrfondu projektu “Uzņēmuma konkurētspējas (eksportspējas) paaugstināšana”. Notiek uzņēmuma vadošo darbinieku konsultēšana un mācība eksportspējas uzlabošanai, tiek noteikti konkrēti mērķi un izstrādāta stratēģija to sasniegšanai.

“Ekju” ražo ap trīssimt nosaukumu produktus. Katru gadu piedāvā jaunus. Patlaban izstādē Francijā tiek rādīta “Ekju” jaunā produkcija. Piedāvājumā dārza mēbeles, puķu kastes un daudz kas cits. Viss krāsots ar lineļļu. “Tāds tagad ir pieprasījums. Mūsu mērķis ir videi draudzīgāka un efektīvāka ražošana, tāpēc ir uzstādīta jauna ēvelēšanas un automātiskā pakošanas līnija, garenzāģis un tapotājs,” bilst A.Valdmanis un uzsver, ka pēdējos gados tirgus mainās. Agrāk ieriķiešu ražotajam noiets bija Skandināvijas valstīs, Dānijā. Dārza mēbeles tika pārdotas vairumtirgotājiem, noliktavām. Tas bija drošs tirgus, viss saražotais tika nopirkts. Starpnieki, protams, paņēma savu daļu. Tagad tiek veidota sadarbība ar aģentiem, un tas ir izdevīgāk. Tagad “Ekju” produkcija kļūst aizvien pazīstamāka Francijā. “Ekju” šogad savas preces sāks intensīvāk piedāvāt internetā, lai samazinātu uzkrājumus noliktavās, tie ir iesaldēti līdzekļi.

“Lai būtu noiets, būtiska ir kvalitāte. Tad var runāt par cenu. To uzņēmumā visi saprot,” ar lepnumu saka A.Valdmanis.
Uzņēmums ne tikai vārdos ir par zaļu dzīvesveidu. Tāda ir saražotā produkcija. Jau vairākus pavasarus “Ekju” darbinieki dodas talkā stādīt mežu. “Mēs izmantojam mežu un to atjaunojam,” uzsver uzņēmuma līdzīpašnieks.

“Ekju” lielākā vērtība ir stabils kolektīvs. Daudzi te strādā gadiem. “Mūsu problēma – sezonas darbs. Rudenī, ziemā ir darbs un var nopelnīt, bet pavasarī, vasarā ir klusais laiks. Visiem darba nav. Tad noliktavas pilnas un gatavā produkcija tiek realizēta,” stāsta A.Valdmanis un piebilst, ka ir darbinieki, kuri vasarā atrod darbu nozarēs, kur vasarā karstais darba laiks, ir arī tādi, kuri uz pāris mēnešiem aizbrauc pastrādāt ārzemēs.
“Ekju” attīstās, uzņēmumam ir skaidri mērķi, stabils kolektīvs. Agris Valdmanis arī uzsver, ka attīstībā liela loma ir pašvaldībai, kas atbalstījusi katru iniciatīvu, vienmēr bijusi ieinteresēta, lai uzņēmums attīstās.