Ziņas

Sabiedrība

Dalīties ar citiem

Varenas ogas. Raiskumiete Vēsma Zariņa izaudzējusi vairākus desmitus ķirbju, kurus uzdāvinājusi pansijai "Rauna".Foto: Sarmīte Feldmane

Rudens raža dārzos daudziem sagādā ne mazums jauku pārsteigumu. Neviltots ir prieks, kad kaut kas izaudzis daudz un varēs kādam uzdāvināt. “Kur lielāks prieks, kā uzdāvināt to, kas vasarā izaudzis manā dārzā,” saka raiskumiete Vēsma Zariņa. Trijās dobēs dzeltenos, oranžos un zaļos sānus pretī saulei pagriezuši vairāki desmiti ķirbju. Jau vairākus gadus Vēsma lielās ogas dāvina Raunas pansionātam, tagad pansijai.

“Tie ir tik saulaini, skaisti! Vai tas nav prieks, ka varu tos atdot cilvēkiem, atbalstīt vecīšus, kuriem jau tā dzīve nav viegla. Ja Raunas pansijai var palīdzēt vācieši, tad arī mēs varam, un tas ir jādara,” domās dalās Vēsma Zariņa. Pērn, kad Raunā vēl pansijas nebija, Vēsmas audzētie ķirbji nonāca Raiskuma internātpamatskolas virtuvē.

“Audzēju komposta kaudzēs. Visi zaļie atkritumi noder, nevajag rīkoties aplam un lapas dedzināt, tās trūdot audzē jaunu ražu. Kur vēl mazāk darba, kā audzējot ķirbjus – ieliec sēklu zemē, nav pat jāravē, dārza stūris visu vasaru zaļš,” saka raiskumiete un piebilst, ka katrs, kam kāds zemes pleķītis, noteikti var izaudzēt ķirbjus.

Pansijas “Rauna” direktore Iveta Līviņa uzsver, ka šādi dāvinājumi ir noderīgi un papildina pansionāta iemītnieku ikdienas ēdienkarti. Pansionāts saņēmis arī kabačus no raunēnieša Arvīda Sproģa un ir pateicīgs arī zemnieku saimniecībai “Kliģeni” par dārzeņiem, kas ēsti gan svaigi, gan sagatavoti salātos ziemai. Visu vasaru pansijas ļaudis priecē krāšņās puķu dobes, kurās aug raunēnietes Zanes Krēsliņas – Plētienas dāvinātie puķu stādi.

Zarinas kirbji 2

“Mums pašiem ir sakņu un augļu dārzs, esam salasījuši ogas, vācam dārzeņus. Saldētavas ir pilnas. Ābolu raža liela, arī tos sagatavosim ziemai,” pastāsta pansijas direktore.

Gatartas pansionāta direktors Aivars Damroze atzīst, ka pārtiku iestāde iegādājas, izsludinot iepirkumu, taču daudz kas izaug pašu dārziņā. “Pavasarī iestādījām 12 ābeles, sešas plūmes un sešus ķiršus. Vecajā ābeļdārzā šoruden liela raža, spiedīsim sulu. Iemītnieki paši labprāt iesaistās kopīgos pasākumos,piemēram, esam bijuši sēņot, un pēc tam pusdienās varēja mieloties ar sēnēm. Kam veselība ļāva, jau otro rudeni pabija Cesvainē lasīt krūmmellenes, tās tika nopirktas, sasaldētas un Ziemassvētkos būs saldajā ēdienā,” pastāsta Aivars Damroze. Arī gatartieši saņēmuši dāsnu dāvinājumu no “Kliģeniem” – gurķus un tomātus. “Rudens ražu vēl tikai vāc, bet katru gadu saņemam ķirbjus no drustēnieša Guntara Podnieka,” bilst pansionāta direktors.

“Kliģenu” saimnieks Aleksandrs Raubiško pastāsta, ka katru gadu gurķu un tomātu laikā saimniecība aicina pansionātus un bērnunamus pēc dārzeņiem. Šoruden bija atbraukuši no deviņām sociālās aprūpes iestādēm. “Ja varam iedot un cilvēkiem vajag, labprāt to arī darām,” saka “Kliģenu” saimnieks.